Farmaceuci gotowi na wydanie pigułki „dzień po”

Czy resortowi uda się wprowadzić plan B?

− Farmaceuci są przygotowani do wydawania antykoncepcji awaryjnej, a także do przeprowadzania konsultacji z pacjentką – mówi w rozmowie z Podyplomie.pl Marek Tomków, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała w poniedziałek w Polsat News, że jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę o tzw. pigułce dzień po, to dostęp do antykoncepcji awaryjnej będzie dostępny w ramach recepty farmaceutycznej. − Mam gotowe rozporządzenie, tabletka będzie dostępna od 1 maja − dodała.
Marek Tomków w rozmowie z Podyplomie.pl przyznaje, że szczegóły planu MZ nie są znane NRA i nie były z nią konsultowane. – Rozmawialiśmy natomiast o tym, jakie rozwiązania istnieją w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii – wyjaśnia prezes Tomków. Jego zdaniem niezależnie od przyjętego rozwiązania pomocne będą wytyczne MZ dla farmaceutów w tym zakresie, a także szkolenia dla zainteresowanych.

Minister Leszczyna apeluje do prezydenta
Minister zdrowia zapowiedziała kilka dni temu, że jeśli prezydent Andrzej Duda, zgodnie ze swoją zapowiedzią, zawetuje ustawę przewidującą dostępność tabletki „dzień po” bez recepty dla osób powyżej 15 lat, to na tę sytuację ma „plan B”.
Dopytywana o tę sprawę w Polsat News w poniedziałek, przyznała: − Tak jak powiedziałam, prezydent ma swój czas na podpisanie ustawy. Bez żadnych politycznych zaczepek apeluję do pana prezydenta: niech nie staje przeciwko polskim kobietom i polskim dziewczynom − zaapelowała.
Odniosła się również do argumentów prezydenta w sprawie tzw. pigułki dzień po. Prezydent powiedział m.in., że jest to „bomba hormonalna”. − Pigułka „dzień po” nie jest szkodliwa, bo gdyby była, to w 25 krajach Unii Europejskiej nie byłaby od ponad 10 lat dostępna − stwierdziła minister Leszczyna.
Minister zapowiedziała, że jeśli prezydent nie podpisze ustawy, to „będzie rozporządzenie’ regulujące tę kwestię. Dodała, że będą to przepisy dla farmaceutów. − Tabletka będzie dostępna od 1 maja − zadeklarowała.
− Dziewczyna lub kobieta dowie się w aptece, jakie jest działanie tabletki, kiedy może taką tabletkę połknąć i że oczywiście nie jest to systematyczna hormonalna antykoncepcja − doprecyzowała. − Oczywiście za tym musi pójść edukacja i informacja, a również konsultacja. Rozmawiam o tym z farmaceutami – dodała Izabela Leszczyna.
Nowelizację Prawa farmaceutycznego, która przewiduje dostępność jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octanu uliprystalu) dla osób powyżej 15 lat Senat przyjął bez poprawek 6 marca. Ustawa trafiła do prezydenta, który ma 21 dni na jej podpisanie, weto lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.
Andrzej Duda zapowiedział w ub. tygodniu w telewizji Polsat News, że nie podpisze ustawy, „która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady”. Jego zdaniem tabletka „dzień po” dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest „daleko idącą przesadą”. Według prezydenta nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być „decyzją rodzica”.
Tzw. tabletki dzień po w Polsce są dostępne tylko na receptę od lipca 2017 roku.

Bezpłatna pigułka w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii awaryjną pigułkę antykoncepcyjną można kupić w większości aptek. Wiele aptek oferuje także awaryjną pigułkę antykoncepcyjną w internecie. Ponadto tę antykoncepcyjną można otrzymać bezpłatnie w klinikach zdrowia seksualnego, na oddziałach ratunkowych i w niektórych przychodniach pierwszego kontaktu. Mieszkanki stolicy Anglii mogą skorzystać z konsultacji online i bezpłatnie zamówić awaryjną pigułkę antykoncepcyjną w Sexual Health London.

id, Źródło: PAP