Co ma otyłość do stanu jamy ustnej? Stomatolodzy podkreślają znaczenie współpracy lekarzy

Jak poprawić stan jamy ustnej i ogólnego zdrowia społeczeństwa?

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony 20 marca jest doskonałą okazją, by zwrócić uwagę na znaczenie zdrowia jamy ustnej i wpływu prawidłowej higieny na ogólny stan zdrowia. Zgodnie z najnowszymi danymi, liczba przypadków chorób jamy ustnej stale rośnie, co wymaga uwagi i działań nie tylko w obszarze stomatologii, ale także w ogólnej praktyce lekarskiej – poinformowało Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.
PTS w tym roku kieruje uwagę na problem wpływu otyłości na stan jamy ustnej. Stomatolodzy zachęcają również do włączenia kilku prostych praktyk zalecanych przez ekspertów stomatologii do codziennej rutyny.

Poważny problem nie tylko jamy ustnej
Zły stan zębów i dziąseł może prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych oraz utrudniać skuteczną terapię. Szacuje się, że aż 82 proc. sześciolatków i niemal każdy dorosły Polak doświadcza problemów z próchnicą. Alarmujące dane dotyczą również leczenia próchnicy u dzieci, gdzie aż 46 proc. przypadków pozostaje nieleczonych, a częstość utraty zębów u osób powyżej 20 roku życia wynosi blisko 12 proc.
Dlatego stomatolodzy podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej podkreślają znaczenia profilaktyki i edukacji dla zdrowia jamy ustnej. Warto przypomnieć, że dbanie o uśmiech nie powinno ograniczać się tylko do tego jednego dnia w roku. Regularne szczotkowanie zębów pastą z fluorem co najmniej dwa razy dziennie, czyszczenie przestrzeni międzyzębowych czy kontrola stanu zębów podczas wizyt u dentysty to podstawowe kroki, które każdy pacjent powinien wprowadzić do swojej codziennej rutyny.
Choroby jamy ustnej to nie tylko kwestia stomatologiczna, ale także zdrowia ogólnego. Liczba przypadków tych schorzeń na świecie stale rośnie, co wymaga interwencji także ze strony lekarzy rodzinnym i innych specjalistów medycznych. Właśnie dlatego specjaliści podkreślają znaczenie współpracy między różnymi dziedzinami medycyny, w tym stomatologią, dietetyką i medycyną ogólną.

Pacjent z otyłością - jak postąpić?
Nadwaga i otyłość są również czynnikami zwiększającymi ryzyko chorób jamy ustnej. Badania pokazują, że dzieci cierpiące na nadwagę są bardziej narażone na próchnicę zębów, a otyłość wiąże się ze złym stanem zdrowia jamy ustnej u dorosłych. Dlatego też istotne jest wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak zmiana nawyków żywieniowych i regularna aktywność fizyczna. – Dlatego wytyczne wielu krajów zalecają współpracę pomiędzy różnymi podmiotami świadczącymi opiekę zdrowotną, w tym zespołami dentystycznymi, aby wykorzystywać każdą chwilę podczas rutynowych wizyt, by wspierać osoby żyjące z nadwagą lub otyłością w celu wprowadzenia zdrowych zmian w stylu życia – podkreśla prof. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, prorektor ds. strategii rozwoju uczelni Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (UMW).
Zespoły dentystyczne angażują się w zmianę zachowań, na przykład rzucenie palenia. Zapewniają także porady dietetyczne zgodnie z zalecaną praktyką, szczególnie dotyczącą ograniczenia spożycia napojów słodzonych cukrem (SSB) i słodkich przekąsek.
– Istotna jest kwestia zrozumienia potrzeb i wzajemnej edukacji pomiędzy lekarzami rodzinnymi, zespołami stomatologicznymi oraz dietetykami. Opracowanie wytycznych, wprowadzenie do edukacji przed i podyplomowej wiedzy na temat roli prawidłowego odżywiania oraz jego wpływu na zdrowie ogólne i zdrowie jamy ustnej są szczególne ważne - podkreśla Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowy medycyny rodzinnej, UMW.

Stomatolog może uratować życie
Wczesna diagnoza chorób jamy ustnej, w tym raka jamy ustnej, ma znaczenie dla skutecznego leczenia i zmniejszenia śmiertelności. Dentyści mogą wykryć te choroby we wczesnych stadiach, dlatego ważne jest, aby pacjenci regularnie korzystali z badań profilaktycznych u stomatologa.
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej to nie tylko okazja do podkreślenia znaczenia higieny jamy ustnej, ale także do nagłośnienia szerokiego spektrum zdrowotnych konsekwencji zaniedbań w tym obszarze. Współpraca między różnymi specjalistami medycznymi oraz edukacja pacjentów to sposób, by osiągnąć poprawę stanu zdrowia jamy ustnej i ogólnego zdrowia społeczeństwa.

id, Źródło: PTS