Nowa lista refundacyjna leków: jak zmienią się dopłaty dla pacjentów?

Nowości od 1 kwietnia

Od 1 kwietnia br. pacjenci w Polsce i ich lekarze mogą spodziewać się zmian w dostępności i cenach leków refundowanych. Wiele zmian w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych przynosi obwieszczenie opublikowane niedawno w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Zdrowia.
Aktualizacja listy refundacyjnej umożliwia wprowadzenie nowych produktów o udowodnionej skuteczności oraz leków generycznych, które są tańszymi odpowiednikami leków oryginalnych, zawierających tę samą substancję czynną.
Refundacja jest istotna dla pacjentów, bo umożliwia im zakup leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych po niższych cenach. Produkty refundowane są dostępne w aptekach, które podpisały umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.
W najnowszym obwieszczeniu dodano 86 nowych produktów lub wskazań, które objęto refundacją. Dla 91 produktów nastąpiła obniżka cen zbytu netto, a dla 45 produktów ceny netto zostały podwyższone.
Najbardziej zauważalne zmiany dotyczą dopłat pacjentów. Dla 539 pozycji dopłata spadnie, ale dla 545 pozycji wzrośnie. Spadek dopłaty wynosi od 0,01 zł do 456,63 zł, natomiast wzrost dopłaty mieści się w zakresie od 0,01 zł do 198,04 zł.
Dodatkowo ceny detaliczne brutto dla 417 produktów ulegną obniżeniu, natomiast dla 340 produktów wzrosną. Obwieszczenie uwzględnia również wycofanie z listy 72 produktów lub wskazań, które figurowały na niej wcześniej.
Nowością jest także rozszerzenie obwieszczenia refundacyjnego o dwa nowe wykazy: G1 i G2, znane również jako tzw. polskie leki. Te wykazy obejmują łącznie 355 leków, identyfikowanych poprzez indywidualne kody GTIN (Global Trade Item Number). Opracowanie tych wykazów wiązało się z wydaniem 1192 decyzji.
Nowa lista refundacyjna wnosi istotne zmiany dla pacjentów, zarówno w zakresie dostępności leków, jak i ich cen. Dla wielu osób może to oznaczać łatwiejszy dostęp do niezbędnych leków przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

id, Źródło: PAP