BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kryzys kadrowy w zespołach ratownictwa medycznego coraz poważniejszy
W karetkach permanentnie brakuje lekarzy
Brak lekarzy w specjalistycznych zespołach ratownictwa medycznego (ZRM S) staje się coraz większym problemem. Według danych z Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego, odsetek brakujących lekarzy w tych zespołach wynosi średnio aż 55 proc. w 2024 roku. To oznacza, że obsada lekarska jest zapewniona jedynie na 45 proc. wymaganych stanowisk.
Doraźne rozwiązania
Ministerstwo Zdrowia próbuje załagodzić kryzys. Kolejny już raz odroczyło termin, w którym Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie będzie pobierał kar umownych za niezapewnienie lekarza w zespołach ratownictwa. Jest jednak warunek - w składzie zespołu S muszą znaleźć się co najmniej trzy osoby uprawnione do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, w tym ratownik medyczny lub pielęgniarka.
Wydłużenie okresu do 31 grudnia 2024 r. może dać czas na przeprowadzenie skutecznych rekrutacji, jednak nie rozwiązuje głębszych przyczyn niedoboru specjalistów medycznych w tych zespołach. Potrzebna jest poprawa atrakcyjności warunków pracy i płacy dla tych specjalistów.
Samo zwiększenie liczby osób uprawnionych do wykonywania medycznych czynności ratunkowych, takich jak ratownik medyczny lub pielęgniarka, pomaga tylko doraźnie załatać dziury kadrowe. Nie rozwiązuje problemu braku lekarzy, którzy często posiadają kluczowe umiejętności i wiedzę w przypadkach wymagających bardziej zaawansowanej opieki.
Karetek coraz więcej
Co ważne, ogólna liczba zespołów ratownictwa medycznego w Polsce nie maleje, a wręcz przeciwnie – rośnie.
W ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne w 2022 r. funkcjonowały 1 592 zespoły ratownictwa medycznego (o 5 więcej niż przed rokiem), z czego 1 271 podstawowych i 321 specjalistycznych.
Na koniec IV kwartału 2023 r. funkcjonowało łącznie 1 tys. 616 zespołów ratownictwa medycznego, w tym: 1 tys. 301 podstawowych i 315 specjalistycznych.
To oznacza, że problem niedoboru lekarzy w tych zespołach jest coraz bardziej powszechny i wymaga pilnych działań.
Konsultacje publiczne projektu rozporządzenia dotyczącego warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, ogłoszonego 4 kwietnia, potrwają trzy tygodnie.