Zamiast sześciu nawet piętnastu studentów przy łóżku chorego. Rezydenci protestują
Porozumienie Rezydentów apeluje o poprawę standardów kształcenia na nowych kierunkach lekarskich
Porozumienie Rezydentów OZZL zabrało głos w sprawie niepokojących informacji o planowanych standardach kształcenia na kierunkach lekarskich, które płyną z Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Według doniesień, część nowych kierunków lekarskich planuje prowadzenie zajęć praktycznych z pacjentami w grupach liczących od 10 do 15 osób.
Rezydenci wyrazili zaniepokojenie tą sytuacją i domagają się poprawy standardów kształcenia na tych kierunkach. Już miesiąc temu wystosowali apel w tej sprawie. Poparcie wyraziło aż 60 organizacji, w tym Rada Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia oraz Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych.
PR wskazuje, że „degradacja kształcenia na kierunku lekarskim ma charakter wieloaspektowy. Szeroko dostrzeżonym problemem jest otwarcie od bieżącego roku akademickiego 14 kierunków lekarskich, z których 9 uzyskało negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej".
Nie tego oczekują pacjenci
W stanowisku Porozumienia Rezydentów podkreślono, że standardy i jakość kształcenia powinny odpowiadać oczekiwaniom pacjentów wobec systemu ochrony zdrowia. Zdaniem rezydentów, kierunki niespełniające tych standardów powinny zostać zamknięte.
Zauważono, że większość nowo otwartych kierunków lekarskich nie dysponuje odpowiednimi zasobami kadrowymi ani infrastrukturalnymi, aby zapewnić wysoki poziom kształcenia lekarzy. Dodatkowo, problemem jest brak klarownych legislacji i standardów nauczania.
Tradycyjnie praktyczne zajęcia kliniczne na kierunku lekarskim odbywają się w grupach liczących maksymalnie 6 osób. Jest to uważane za odpowiednią liczbę, by zapewnić wysoką jakość kształcenia oraz komfort i bezpieczeństwo pacjentom.
Jednakże, nowe standardy kształcenia opracowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia dopuszczają większe grupy kliniczne, nawet do 8 osób. Zmiany te mają wejść w życie w nowym roku akademickim 2024/2025.
Uczelnie nie zapewnią jakości kształcenia
Porozumienie Rezydentów stanowczo apeluje o zmianę tych standardów, aby praktyczne zajęcia kliniczne były prowadzone w grupach maksymalnie 6-osobowych na wszystkich latach studiów medycznych. W ich opinii, uczelnie nie będące w stanie spełnić tego warunku nie zapewnią odpowiedniej jakości kształcenia.
W podsumowaniu PR przypomniało, że zmiany standardów powinny dotyczyć wszystkich obszarów, gdzie nastąpiła degradacja. Zwróciło też uwagę na konieczną poprawę płac dla nauczycieli akademickich. Należy też przeanalizować możliwości kadrowe przed zwiększeniem liczby studentów na danym kierunku lekarskim.