BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia elektronicznego zwieracza cewki moczowej
Nowe technologie dają nadzieję cierpiącym mężczyznom
Zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Piotra Chłosty ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przeprowadził 10 kwietnia br. zabieg wszczepienia hydraulicznego zwieracza cewki moczowej, opartego w pełni na elektronice.
„To pierwsza tego typu operacja w Polsce i druga w Europie. Zabieg ten, wykonany w ramach badania klinicznego, daje lekarzom nowe możliwości leczenia problemów związanych z kontrolą pęcherza moczowego, zwłaszcza u mężczyzn” – informuje szpital.
Brak kontroli nad oddawaniem moczu, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest problemem społecznym o poważnych konsekwencjach, nie tylko medycznych.
Profesor Piotr Chłosta, kierownik Oddziału Klinicznego Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, przypomina, że schorzenie nie tylko prowadzi do kalectwa, ale też sprzyja infekcjom układu moczowego i wymaga długotrwałego leczenia farmakologicznego. Wydatki na leczenie tych problemów są wyższe niż koszty zabiegów małoinwazyjnych. Ponadto schorzenie często powoduje wycofanie się chorego z życia zawodowego i towarzyskiego.
Profesor podkreśla, że implantowanie hydraulicznego zwieracza stanowi jedyną skuteczną opcję leczenia, zwłaszcza w przypadkach całkowitego uszkodzenia aparatu zwieraczowego.
Wszczepione urządzenie jest mechanicznym, hydraulicznym zwieraczem całkowicie opartym na elektronice, działającym podobnie do rozrusznika serca. Zapewnia wsparcie dla aparatu zwieraczowego, umożliwiając kontrolę nad oddawaniem moczu i napełnianiem pęcherza moczowego w dowolnie wybranym momencie.
Projekt hydraulicznego zwieracza powstał w ramach polsko-francuskiej współpracy i został zrealizowany przez specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz inżynierów. Obecnie urządzenie może być stosowane wyłącznie u mężczyzn.
Profesor Chłosta przewiduje, że operacja wszczepienia zwieracza cewki moczowej w ciągu dwóch lat ma szansę wejść do powszechnej praktyki. Trwająca ostatnia faza badań klinicznych napawa go optymizmem. − Nie mam najmniejszej wątpliwości, że urządzenie jest bezpieczne, skuteczne i spełnia wszelkie kryteria postępu urotechnologii – mówi prof. Piotr Chłosta w komunikacie opublikowanym przez szpital.