Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Kontrowersje wokół kar finansowych dla lekarzy za przepisywanie preparatów mlekozastępczych
Czy resort i NFZ uwzględnią opinię ekspertów?
Nałożenie przez NFZ kar finansowych dla lekarzy za przepisywanie preparatów mlekozastępczych oburzyło lekarzy. Sprawie przyjrzał się Zespół Ekspertów ds. Merytorycznej Oceny Preskrypcji Preparatów Mlekozastępczych przy Naczelnej Radzie Lekarskiej (NRL).
Po szczegółowej analizie konkretnych przypadków stosowania preparatów mlekozastępczych przez lekarzy oraz zbadaniu dostarczonej dokumentacji, Zespół Ekspertów jednogłośnie stwierdził, że istniały medyczne wskazania do przepisywania tych preparatów. Oznacza to, że nałożone kary finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) były niesłuszne.
Przypomnijmy że kary nałożone przez NFZ sięgały dziesiątków tysięcy złotych. Naczelna Izba Lekarskiej (NIL), postanowiła wesprzeć lekarzy oraz udowodnić, że ich działania miały na celu dobro pacjentów. Organizowane były spotkania między lekarzami a NFZ oraz Ministerstwem Zdrowia, a dzięki pomocy prawnej NIL, lekarze mogli argumentować zasadność swoich decyzji. Dla tych, którzy już uregulowali kary, ale chcą dochodzić swoich praw, NIL nadal udostępnia wzory pism procesowych.
Sprawa kar poruszona została także podczas specjalnej debaty w Senacie RP. Przedstawiono postulaty dotyczące ponownej oceny medycznych zaleceń, sposobu przeprowadzania kontroli przez NFZ oraz zwolnienia lekarzy z obowiązku określania poziomu refundacji leków.
Wyniki prac zespołu ekspertów zostały przedstawione na posiedzeniu Prezydium NRL i zostaną przekazane do Ministerstwa Zdrowia oraz NFZ.
- Nie ma już żadnych wątpliwości, że lekarze ratowali swoich pacjentów i należy im się za to podziękowanie, a nie kary – komentuje prezes NRL, lek. Łukasz Jankowski.
Podkreśla om, że samorząd lekarski jest miejscem, gdzie można merytorycznie ocenić działania lekarzy w kontekście dobra pacjenta. Dodaje również, że system refundacyjny wymaga uaktualnienia i zautomatyzowania, a obowiązek określania poziomu refundacji leków przez lekarzy powinien zostać zniesiony.