Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Zniknie problem okienek pojawiających się w kalendarzu lekarza w ostatniej chwili?
Minister Leszczyna zapowiada stopniowe wdrażanie e-rejestracji dla pacjentów
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, ujawniła plany stopniowego wdrażania e-rejestracji. Jak powiedziała w radiowej Trójce, pacjenci będą mogli łatwiej zapisywać się na wizyty oraz je odwoływać. Minister Leszczyna zapowiedziała, że od 1 czerwca zostaną wprowadzone pierwsze elementy tego systemu, zaczynając od określonych specjalizacji.
E-rejestracja ma usprawnić proces planowania wizyt i unikanie niewykorzystanych terminów, co będzie kontrolowane przez koordynatorów. Wprowadzenie tego systemu będzie stopniowe, aby zapewnić jego skuteczność i odpowiednie dostosowanie się wszystkich stron.
Minister Leszczyna podkreśliła również, że dla pacjentów, którzy nie korzystają z cyfrowych technologii, działać będzie infolinia, która pomoże im w procesie rejestracji.
Przemodelowanie szpitali
Resort Zdrowia pracuje także nad projektem tzw. odwróconej piramidy świadczeń, dzięki czemu część pacjentów z opieki szpitalnej trafi do ambulatoryjnej. Szpitale będą miały się skupić na trudniejszych przypadkach i częściowo przemodelować działanie, aby zapewnić lepszą opiekę długoterminową dla starzejącego się społeczeństwa. - Dostępność do lekarzy będzie większa, a kolejki krótsze - mówiła Izabela Leszczyna.
Którzy lekarze najczęściej mają okienka
Przypomnijmy, że w 2023 roku przepadło niemal 1,3 mln nieodwołanych przez pacjentów wizyt na NFZ. Niestawienie się i nieodwołanie wcześniej terminu wizyty to nie tylko marnowanie czasu lekarza. To także zablokowane miejsce, które mógłby zająć inny pacjent.
Najwięcej - ponad 420 tys. przypadków nieodwołanych wizyt - dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, 280 tys. z kardiologii, z fizjoterapii ambulatoryjnej ponad 180 tys., 120 tys. z endokrynologii, a prawie 100 tys. z onkologii.