Zmiany dla placówek prowadząch terapię dla osób z autyzmem dziecięcym

NFZ chce ostatecznie zażegnać kryzys

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) Filip Nowak szykuje się do wprowadzenia zmian w warunkach udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, szczególnie dla osób z autyzmem dziecięcym oraz ich rodzin. Ma to związek z kryzysem w tych świadczeniach, jaki wybuchł na początku roku.
Zapowiedź zmian to skutek ogłoszonych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) 25 marca nowych taryf dla świadczeń, a także nowego podziału porad kompleksowo-konsultacyjnych dla dzieci z autyzmem, który uwzględnia finansowanie testów diagnostycznych oraz konsylium.
Nowości te są próbą dostosowania systemu opieki zdrowotnej do potrzeb pacjentów, zwłaszcza tych z autyzmem dziecięcym. W związku z tym, prezes NFZ planuje wprowadzenie nowych taryf dla różnych rodzajów porad kompleksowo-konsultacyjnych oraz programów terapeutyczno-rehabilitacyjnych. Będą one dotyczyć także świadczeń psychiatrycznych ambulatoryjnych dla dzieci i młodzieży oraz centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Konkretne zmiany, które zostaną wprowadzone, obejmują:
1.    Aktualizację taryf dla porad kompleksowo-konsultacyjnych oraz programów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla dzieci z autyzmem.
2.    Nowe regulacje dotyczące rozliczania sesji grupowych i zajęć terapeutycznych dla dzieci z autyzmem.
3.    Modyfikacje dotyczące stosowania wskaźników korygujących w związku z nową wyceną świadczeń.
4.    Poszerzenie przepisów dotyczących postępowania w przypadku absencji uczestników sesji grupowych.
5.    Dodanie nowych jednostek redakcyjnych regulujących dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin i przedstawicieli dzieci z autyzmem oraz sposób rozliczania grupowych zajęć terapeutycznych.
Dodatkowo, w związku z wątpliwościami dotyczącymi realizacji niektórych świadczeń, NFZ wprowadza przepisy regulujące możliwość udzielania tych świadczeń w krótszym czasie oraz dokładne zasady sprawozdawania po ich udzieleniu.
Projekt zarządzenia Prezesa NFZ czeka na uwagi do 14 maja. To ważne, które będą miały istotny wpływ na jakość i dostępność opieki zdrowotnej dla dzieci z autyzmem oraz ich rodzin.

Rzecznik wszczął alarm
Problem pacjentów z autyzmem wypłynął na początku 2024 r., kiedy Monika Horna-Cieślak, Rzecznik Praw Dziecka, wyraziła niepokój w związku z zarządzeniem prezesa NFZ, które ograniczało dostęp do terapii i konsultacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu aż o jedną trzecią.
Zarządzenie nie weszło w życie, a MZ zapowiedział, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ma ponownie sprawdzić wycenę tych terapii.

id