Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Wszystkie orzeczenia sądów lekarskich trafią do sieci
Naczelna Rada Lekarska uruchomiła nowy portal
W czasach, kiedy zaufanie społeczne do ochrony zdrowia staje się coraz istotniejsze, Naczelna Rada Lekarska (NRL) postanowiła naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i ujawniać wyroki sądów lekarskich. W ten sposób chce poprawić transparentność swoich działań.
- Nie boimy się odpowiedzialności i na zamiatamy spraw pod dywan – mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej lek. Łukasz Jankowski, zachęcając do korzystania z uruchomionego właśnie portalu prawomocnych orzeczeń sądów lekarskich.
Jak podkreśla, portal będzie niezwykle wartościowym źródłem informacji dla całej społeczności medycznej oraz osób związanych z prawem medycznym. - Jesteśmy przekonani, że ten projekt przyczyni się do podniesienia standardów etycznych i profesjonalnych w obszarze zawodu lekarskiego - tłumaczy Jankowski, który jest administratorem portalu.
Jak działa portal?
Portal Prawomocnych Orzeczeń Sądów Lekarskich, to innowacyjne narzędzie, które umożliwia łatwy i szybki dostęp do zanonimizowanych treści orzeczeń. Dzięki temu, zarówno opinia publiczna, jak i sami lekarze, mogą zapoznać się z decyzjami sądów lekarskich w sposób klarowny i przejrzysty, a także lepiej zrozumieć procesy sądowe.
Istnieją dwie kategorie jawności na portalu: kategoria I, która udostępnia zanonimizowane treści orzeczeń publicznie dla wszystkich zainteresowanych, oraz kategoria II, w której treści orzeczeń są dostępne wyłącznie dla członków sądów lekarskich oraz rzeczników odpowiedzialności zawodowej lekarzy.
Proces anonimizacji orzeczeń jest starannie przemyślany i oparty na jasnych zasadach. Po doręczeniu prawomocnego orzeczenia Prezesowi NRL, w terminie trzech dni roboczych dokonuje się anonimizacji przez upoważnionych pracowników Rejestru Ukaranych Lekarzy. Anonimizacja obejmuje m.in. zatarcie informacji identyfikujących oraz zastąpienie ich odpowiednimi symbolami lub wyrażeniami, tak aby zachować poufność danych osobowych.
Pierwsze sprawy już opublikowane
Jednym z kluczowych założeń NIL jest zapewnienie bezpieczeństwa danych oraz przestrzeganie zasad etycznych i profesjonalnych. Dlatego też dostęp do portalu jest udzielany na okres kadencji okręgowej izby lekarskiej, a użytkownicy zobowiązani są do przestrzegania warunków regulaminu, w tym ograniczenia wykorzystania orzeczeń jedynie w celach naukowych, dydaktycznych i informacyjnych.
Portalu Prawomocnych Orzeczeń Sądów Lekarskich NIL już działa i można z niego korzystać. Pierwsze cztery sprawy dotyczą: lekarki negującej istnienie epidemii, lekarza, który wystawił akt zgonu bez osobistych oględzin, psychiatry, który przeprowadził badanie psychiatryczne bez zgody pacjentki na prośbę jej męża i wystawił skierowanie do szpitala, oraz dyżurnej SOR, która nie zleciła TK kręgosłupa u pacjentki po wypadku.