Testy na HIV w gabinetach lekarzy rodzinnych? Wkrótce będzie to możliwe

Zwiększy się dostępność badań i wczesne wykrywanie zakażeń

Wiceminister zdrowia, Wojciech Konieczny, potwierdził podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, że trwają prace nad wprowadzeniem testów na HIV do podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Propozycja ta budzi duże zainteresowanie lekarzy, którzy zyskają dodatkowe narzędzie w opiece nad pacjentami.

Jak zapewnia resort, system leczenia i profilaktyki zakażeń HIV w Polsce działa zgodnie ze standardami europejskimi - gwarantuje dostępność badań, leczenia i zapobiegania zakażeniom. W ramach rządowego programu leczenia antyretrowirusowego do kwietnia br. objętych było niemal 20 tysięcy pacjentów, w tym także dzieci. Jak zapewnia Anna Marzec-Bogusławska z Krajowego Centrum ds. AIDS, wszystkie leki stosowane w terapii są zarejestrowane w Unii Europejskiej.

Wiceminister Konieczny potwierdził prace nad projektem umożliwiającym wykonywanie testów na HIV w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Pozwoliłoby to zwiększyć dostępność takich badań dla pacjentów. Choć planowane są także inne inicjatywy, jak ogłoszenie przetargu na dodatkowe dawki szczepionki przeciwko HPV, to wprowadzenie testów na HIV do gabinetów lekarzy rodzinnych byłoby istotną zmianą.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewnili, że zmiana w finansowaniu programu leczenia HIV i przeniesienie odpowiedzialności na Narodowy Fundusz Zdrowia, nie miały negatywnych skutków dla pacjentów. Wiceminister zaznaczył, że choć były obawy, to system działa sprawnie.

Wprowadzenie testów na HIV do gabinetów lekarzy rodzinnych jest oczekiwaną zmianą zarówno przez lekarzy jak i pacjentów. Zwiększyłaby się dostępność badań i wczesne wykrywanie zakażeń. 

Gabinety lekarzy rodzinnych są często pierwszym miejscem, gdzie ludzie szukają pomocy.  Dzięki testom na HIV dostępnym w POZ, pacjenci będą mieli łatwiejszy i szybszy dostęp do badań diagnostycznych, co może prowadzić do wczesnego wykrywania zakażeń i szybszego podjęcia leczenia. Ponadto pacjenci mogą czuć się bardziej komfortowo i mniej skrępowani, wykonując testy na HIV w swoim lokalnym gabinecie lekarza rodzinnego. Eliminuje to potrzebę wizyty w specjalistycznym punkcie, co może zwiększyć chęć pacjentów do przeprowadzenia testu.


id