Nowy Kodeks Etyki Lekarskiej przyjęty

Prace nad nowelizacją trwały prawie dwa lata

Podczas nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy, który rozpoczął się w piątek, delegaci zdecydowali o wprowadzeniu szeregu zmian do Kodeksu Etyki Lekarskiej (KEL). Modyfikacje dokumentu były konieczne, by dostosować Kodeks do współczesnych realiów medycznych, między innymi do rozwijającej się cyfryzacji w ochronie zdrowia. Wprowadzone nowości dotyczą m.in. zasad stosowania nowoczesnych technologii (telemedycyna) w praktyce lekarskiej oraz zalecenia dotyczące korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy i lekarzy dentystów.
Zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej były dyskutowane od wielu miesięcy, a nowe propozycje na bieżąco publikowane. Każdy lekarz mógł do połowy lutego zgłosić uwagi do proponowanych przez Naczelną Radę Lekarską (NRL) korekt. W wyniku tego procesu zgłoszono ponad 50 poprawek, z których wiele dotyczyło relacji lekarz-pacjent oraz podstawowych zasad etyki zawodowej.
Ostateczna wersja zaktualizowanego Kodeksu Etyki Lekarskiej zostanie opublikowana na stronie Naczelnej Izby Lekarskiej w ciągu kilku dni od zakończenia obrad – wtedy poznamy jego ostateczne brzmienie.
Kodeks Etyki Lekarskiej w Polsce to dokument ustanawiający zasady etyczne i normy postępowania, którymi powinni kierować się lekarze w swojej praktyce zawodowej. Określa on standardy dotyczące relacji z pacjentami, innymi lekarzami oraz społeczeństwem. Kładzie nacisk na godność zawodu, dobro pacjenta i poufność. Kodeks promuje stałe doskonalenie zawodowe lekarzy i współpracę w ramach środowiska medycznego, a jego celem jest utrzymanie wysokich standardów etycznych oraz budowanie zaufania publicznego. Naruszenie zasad Kodeksu może prowadzić do postępowania dyscyplinarnego wobec lekarzy.

id, Źródło: NIL.org.pl