Chirurgia oszczędzająca piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Nowe zabiegi łączą skuteczność i estetykę

Cztery operacje oszczędzające pierś z wykorzystaniem innowacyjnych płatów uszypułowanych skórno-tłuszczowych wykonano w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (UCK) – poinformował szpital.

Zastosowane zaawansowane procedury łączą skuteczność onkologiczną z estetyką chirurgii plastycznej w leczeniu raka piersi. - „Poszerzają też zakres możliwości leczenia oszczędzającego” – podkreśla dr n. med. Piotr Woźniacki z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK.

Rak piersi – wyzwania dla chirurgów

Rak piersi pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W leczeniu tej choroby, oprócz farmakoterapii i radioterapii, niezbędne są zabiegi chirurgiczne. Tradycyjnie, standardem była radykalna mastektomia, jednak obecnie preferowaną metodą jest operacja oszczędzająca pierś, znana jako Breast-Conserving Surgery (BCS). W przypadkach, gdy BCS jest niemożliwa, pacjentkom oferuje się jednoczasową rekonstrukcję piersi.

Technika z wykorzystaniem płatów uszypułowanych

UCK stosuje technikę wykorzystującą uszypułowane płaty skórno-tłuszczowe (LCIAP, AICAP, MICAP), unaczynione przez perforatory od naczyń międzyżebrowych. Te płaty pozwalają na oszczędzenie większej ilości tkanki.

- „W UCK wykonujemy rekonstrukcję płatem LICAP (z bocznej części klatki piersiowej) oraz AICAP (poniżej fałdu podsutkowego). Dzięki tym płatom możemy operować pacjentki, które wcześniej byłyby kwalifikowane do mastektomii. Zabiegi oszczędzające z płatami uszypułowanymi są mniej agresywne, mniej okaleczające i zapewniają dobry efekt estetyczny z pełną doszczętnością onkologiczną” – wyjaśnia dr Woźniacki.

Krótki czas rekonwalescencji

Technika polega na przemieszczaniu płatów na naczyniach krwionośnych, zlokalizowanych za pomocą USG z opcją Power Doppler. Płaty te uzupełniają ubytki po wycięciu gruczołu piersiowego z nowotworem, co pozwala na zachowanie estetyki piersi. Pacjentki szybko wracają do zdrowia – wypisywane są już w pierwszej dobie po zabiegu, co jest istotnym atutem tej metody.

Przyszłość nowej techniki

Technika płatów uszypułowanych jest stosunkowo nowa, ale lekarze i pacjentki doceniają jej zalety. Operacje przeprowadzone w UCK potwierdzają, że jakość życia pacjentek poprawia się, bo zabiegi są mniej inwazyjne i zapewniają lepszą estetykę.


id, Źródło: UCK.pl