Pierwsze przeszczepienie wątroby metodą D-HOPE w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku

Technika pozwala zwiększyć liczbę pobranych i przeszczepionych narządów

– Po raz pierwszy w naszym ośrodku przeprowadzono przeszczepienie wątroby metodą D-HOPE (dual hypothermic oxygenated perfusion), która polega na pozaustrojowej perfuzji wątroby w hipotermii z oksygenacją – poinformowało 27 maja biuro prasowe Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku. Pacjentką była 50-letnia kobieta, która po ośmiu dniach od operacji została wypisana ze szpitala.

Dr hab. Piotr Domagała, chirurg transplantolog z Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej UCK, wyjaśnił, że pierwszy raz zastosowano pozaustrojową perfuzję wątroby w hipotermii z oksygenacją. – Metoda ta polega na przepuszczeniu nasyconego tlenem płynu przez narząd za pomocą odpowiedniej pompy, przy temperaturze około 12 stopni Celsjusza – powiedział dr Domagała.

Decyzja o zastosowaniu D-HOPE była wynikiem specyficznych parametrów u dawcy. – Dawca otrzymywał wysokie dawki amin presyjnych, co prowadzi do obkurczenia łożyska naczyniowego wątroby, skutkując tzw. gorszym startem po reperfuzji – wyjaśnił chirurg. – Perfuzja pozaustrojowa pozwala na rozkurczenie łożyska i przygotowanie narządu na przyjęcie krwi, a dodatkowe podawanie tlenu podczas tego procesu przygotowuje komórki wątroby na reperfuzję – dodał.

Zastosowanie D-HOPE nie tylko poprawia jakość przeszczepianych narządów, ale również zwiększa ich dostępność, umożliwiając transplantację wątrób, które wcześniej były odrzucane ze względu na jakość. Co więcej, metoda ta przyczynia się do szybszej rekonwalescencji pacjentów po operacji. Przykładem jest wspomniana pacjentka, która bez powikłań opuściła szpital już po ośmiu dniach od przeszczepienia.

UCK w Gdańsku jest trzecim ośrodkiem w Polsce, który stosuje D-HOPE, dołączając do dwóch ośrodków w Warszawie. Od początku roku w UCK przeszczepiono już 20 wątrób, a oprócz tego ośrodek specjalizuje się w transplantacjach serca, płuc, nerek, rogówek, komórek krwiotwórczych oraz szpiku.

Pierwszą w Polsce transplantację wątroby z wykorzystaniem mechanicznej pozaustrojowej perfuzji i oksygenacji narządu w hipotermii wykonano 8 lipca 2020 roku w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

D-HOPE znacznie zwiększa możliwości transplantologii, umożliwia lepsze wykorzystanie organów i poprawia wyniki leczenia. 


id, PAP