Dzień drzwi otwartych w Narodowym Instytucie Onkologii

Warto zachęcić pacjentów, by skorzystali z profilaktyki

W sobotę, 8 czerwca, Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otwiera swoje drzwi dla wszystkich chętnych, oferując szereg bezpłatnych badań profilaktycznych. To okazja, aby zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 9.00-14.00 przy ul. Roentgena 5, a patronat honorowy nad nim objęła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

„Zdrowie − najlepszy prezent dla całej rodziny” to hasło tegorocznej edycji. Monika Dzienyńska-Dyk, rzeczniczka prasowa NIO-PIB, podkreśla, że w tym roku przygotowano wyjątkowo szeroki zakres usług, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Dlaczego warto wysłać pacjentów?

Dla lekarzy dzień drzwi otwartych to nie tylko szansa na zachęcenie pacjentów do dbania o swoje zdrowie, ale także okazja do wspólnego promowania profilaktyki onkologicznej. Regularne badania profilaktyczne są kluczowe we wczesnym wykrywaniu nowotworów złośliwych, kiedy leczenie jest najskuteczniejsze.

Oferta dla dorosłych

W trakcie wydarzenia osoby dorosłe będą mogły skorzystać z następujących usług:

• Konsultacje lekarza onkologa

• Porady ogólne lekarza urologa (od godz. 11.30)

• Porady dietetyczne

• Mammografia (dla ubezpieczonych kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały profilaktycznej mammografii)

• Cytologia (dla ubezpieczonych kobiet w wieku od 25 do 64 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały profilaktycznej cytologii)

• Badanie zmian skórnych dermatoskopem

• Konsultacje koordynatora opieki onkologicznej

• Porady dotyczące rzucania palenia i pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu

• Nauka samobadania piersi.

Profilaktyka wciąż najważniejsza

Statystyki dotyczące badań profilaktycznych w Polsce są alarmujące. Z raportu „Dlaczego się nie badamy? Profilaktyka nowotworowa Polek i Polaków” z 2022 roku wynika, że aż 64% osób w Polsce nie wykonuje regularnych badań profilaktycznych, a co piąty Polak uważa, że profilaktyka nie uratuje mu życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla, że można zapobiec nawet 30-50% zachorowań na raka, unikając czynników ryzyka takich jak palenie tytoniu, nadmierna masa ciała, niezdrowa dieta, spożywanie alkoholu, niska aktywność fizyczna czy brak szczepień ochronnych.

Edukacja od najmłodszych lat

Dzień drzwi otwartych to również doskonała okazja do edukacji zdrowotnej najmłodszych. Organizatorzy zapraszają dzieci, które będą mogły dowiedzieć się o znaczeniu sportu i aktywności fizycznej, skorzystać z kontroli dentystycznej i porozmawiać o zdrowej diecie.

Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną, komendą wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej oraz Fundacją MultiSport. Ta szeroka koalicja podkreśla znaczenie profilaktyki zdrowotnej i wspólnych działań na rzecz poprawy zdrowia społeczeństwa.


id, PAP