ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Jednoczesna operacja robotowa u pacjenta z dwoma nowotworami złośliwymi
Nowe podejście do leczenia pacjentów z wieloma nowotworami
Jednoczesną operację u 66-letniego pacjenta, u którego zdiagnozowano dwa nowotwory złośliwe – raka jelita grubego oraz raka gruczołu krokowego − wykonali lekarze z Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jak poinformował szpital, operacja odbyła się 29 maja. Zastosowana technologia chirurgiczna w połączeniu z umiejętnościami zespołów medycznych sprawiły, że pacjent opuścił szpital już 3 czerwca, w stanie bardzo dobrym.
Współpraca zespołów specjalistów
Operacja wymagała doskonałego współdziałania zespołów chirurgicznych z dwóch różnych specjalności – urologii i chirurgii onkologicznej. Zazwyczaj takie przypadki są traktowane jako dwie oddzielne operacje, co wiąże się z długim okresem powrotu do zdrowia oraz wieloma wizytami w szpitalu. Jednak doświadczeni lekarze z Centrum Onkologii w Bydgoszczy, korzystając z najnowocześniejszego systemu chirurgicznego da Vinci, zdecydowali się na przeprowadzenie jednoczesnej operacji. Kluczowe okazały się umiejętności i współpraca medyków.
Nowoczesne technologie korzystne dla pacjentów
System da Vinci umożliwia wykonywanie precyzyjnych, minimalnie inwazyjnych operacji, co jest niezwykle korzystne dla pacjentów onkologicznych. W przypadku 66-letniego pacjenta zaawansowana technologia pozwoliła na przeprowadzenie operacji bez potrzeby tworzenia stomii, co znacznie poprawiło jakość jego życia po zabiegu. Zachowanie fizjologicznej ciągłości dróg moczowych i przewodu pokarmowego oznacza, że pacjent może funkcjonować jak przed operacją, bez uciążliwych dolegliwości pooperacyjnych.
Szybki powrót do zdrowia
Pacjent, który przeszedł operację 29 maja, opuścił szpital już po pięciu dniach. Standardowe leczenie w takich przypadkach wiązałoby się z wielokrotnie dłuższym pobytem w szpitalu oraz większym bólem i stresem. Jak informuje szpital, szybki powrót do zdrowia jest dowodem na skuteczność i bezpieczeństwo jednoczesnej operacji robotowej.
Centrum Onkologii w Bydgoszczy już planuje kolejne operacje tego rodzaju.
Skład zespołów operacyjnych
Operację przeprowadziły zespoły chirurgiczne w składzie:
Zespół urologów:
• dr n. med. Bartłomiej Małkowski
• dr Paweł Mietła
Zespół chirurgów onkologicznych:
• dr n. med. Bartosz Skonieczny
• dr Dorian Wiśniewski
Zespół anestezjologiczny:
• dr Małgorzata Jankowska
• mgr Milena Szczepańska
Zespół pielęgniarek zabiegowych:
• mgr Marlena Kitowska
• mgr Paulina Lubas
• mgr Marta Karabin.