Przełom w sprawie niesłusznie ukaranych lekarzy

Czy pobrane kary zostaną zwrócone?

Po wielu miesiącach walki o sprawiedliwość dla lekarzy, którzy zostali ukarani za zgodne ze sztuką lekarską przepisywanie preparatów mlekozastępczych, pojawiła się nadzieja na rozwiązanie problemu.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła propozycję ugody z niesłusznie ukaranymi lekarzami. To może przynieść nadzieję dla specjalistów, którzy zmagają się z niesprawiedliwymi decyzjami administracyjnymi.

W ostatnich miesiącach, a nawet latach, lekarze w Polsce musieli zmagać się z konsekwencjami przepisów, które nakładały na nich obowiązek określania poziomu refundacji na receptach. Błędne interpretacje tych przepisów prowadziły do niesłusznych kar, które były nakładane przez NFZ. W wielu przypadkach lekarze działali zgodnie z medycznymi wskazaniami, stawiając dobro pacjentów na pierwszym miejscu, a mimo to musieli ponosić sankcje.

Nie można karać lekarzy za walkę z chorobą człowieka na jego wczesnym etapie rozwoju w zgodzie ze sztuką lekarską i przede wszystkim wskazaniami medycznymi – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL). Lekarze, którzy z pełnym zaangażowaniem przepisują preparaty mlekozastępcze potrzebującym dzieciom, nie powinni być karani za swoje działania, które były podyktowane wyłącznie troską o zdrowie pacjentów.

Naczelna Izba Lekarska (NIL) od dawna podejmuje działania mające na celu zmianę niesprawiedliwych przepisów. W ramach tych działań powołano zespół niezależnych ekspertów ds. merytorycznej oceny preskrypcji preparatów mlekozastępczych. Zespół jednogłośnie stwierdził, że medyczne wskazania do przepisywania tych środków były właściwe, a kary za tzw. nienależną refundację były nałożone niesłusznie.

NIL zabiegał o interwencję ministra zdrowia w sprawie niesłusznie nałożonych kar i naliczanych od nich odsetek. Kluczowym wydarzeniem było spotkanie z minister Izabelą Leszczyną oraz dyrektor generalną ministerstwa zdrowia Martą Maciążek, na którym przedstawiono argumenty przemawiające za koniecznością zmiany obowiązujących przepisów. Minister Leszczyna przyznała, że obecne przepisy ograniczają swobodę leczenia najmłodszych pacjentów i w wielu przypadkach stoją w sprzeczności z Kodeksem Etyki Lekarskiej, który stawia dobro pacjenta na pierwszym miejscu.

Jak informuje NIL w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej, podczas spotkania minister Leszczyna wyraziła chęć zawarcia ugody z ukaranymi lekarzami, która polegałaby na umorzeniu zasądzonych kar. 

Nie podano, jakie kwoty zostały już pobrane od lekarzy i czy w związku z tym brany jest pod uwagę zwrot pieniędzy. Wiadomo jednak, że kary często sięgały kilkudziesięciu, a nawet stu tysięcy złotych, co zapewne wywołało efekt mrożący dla innych lekarzy.

Propozycja ugody to sygnał, że dobro pacjentów i sprawiedliwość dla lekarzy są priorytetami dla obecnej administracji. Lekarze, którzy codziennie stają w obliczu wyzwań i podejmują decyzje mające na celu ratowanie zdrowia swoich pacjentów, nie powinni obawiać się niesprawiedliwych konsekwencji swoich działań. Powinni skupić się na leczeniu pacjentów, a nie na walce z biurokracją.


id