Operacja w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii w Kielcach. Pierwszy taki zabieg w Polsce

Dzięki innowacjom lekarze zdobywają coraz nowsze umiejętności

Lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg implantacji zastawki TAVI nowej generacji u pacjentki z brakiem dostępów naczyniowych - poinformował  portal echodnia.eu. Zabieg przeprowadził zespół kardiologiczno-kardiochirurgiczny pod przewodnictwem profesora Dariusza Dudka, kierownika Centrum, oraz doktora Edwarda Pietrzyka, kierownika Kliniki Kardiochirurgii.

Technika zabiegu
Profesor Dariusz Dudek wyjaśnił, że u tej pacjentki nie było możliwe zrealizowanie ani dostępu z pachwiny, ani z tętnic szyjnych czy pachowych. Jak podał, dostęp operacyjny uzyskano przez małe cięcie w klatce piersiowej, ministernotomię. Następnie, przez bezpośrednie nakłucie aorty, udało się skutecznie wprowadzić zastawkę TAVI. Profesor Dudek zaznaczył, że był to pierwszy zabieg wszczepienia tego typu zastawki tą metodą w Polsce. Operowana pacjentka czuje się dobrze.

Szybki rozwój ośrodka
Profesor Dudek zwrócił uwagę, że obecnie w Kielcach wykonywane jest pełne spektrum zabiegów TAVI. Potwierdza to ten wykonany w minionym tygodniu, jak i operacja zrealizowana miesiąc wcześniej z dostępu przez tętnicę podobojczykową, pachową.
Wyjaśnił także, że 95 procent zabiegów TAVI jest realizowanych z dostępów naczyniowych, w pojedynczych przypadkach jednak nie jest to możliwe. Jeśli przy tym chorzy nie kwalifikują się do tradycyjnych zabiegów z otwarciem klatki piersiowej, wówczas opcją staje się operacja przezskórna.
Procedura ta jest mniej traumatyczna dla pacjenta, umożliwia szybsze uruchomienie operowanej osoby i skrócenie czasu hospitalizacji.
Dyrektor szpitala Bartosz Stemplewski podkreślił w rozmowie z echodnia.eu, że lecznica cały czas systematycznie się rozwija, szczególnie po tym, jak do zespołu dołączył profesor Dudek, który wcześniej związany był z Collegium Medicum UJ. Oprócz standardowego leczenia wprowadzane są innowacyjne zabiegi, a lekarze zdobywają coraz nowsze umiejętności.

Kiedy wszczepienie zastawki
Wszczepienie zastawki jest konieczne, gdy wada zastawki serca uniemożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie, co może zagrażać życiu pacjenta. Operacja jest niezbędna szczególnie u chorych, którzy ze względu na inne obciążenia nie kwalifikują się do tradycyjnych zabiegów kardiochirurgicznych.
W Polsce operacje z użyciem zastawki TAVI są wykonywane od kilku lat i stały się istotnym elementem leczenia pacjentów z ciężkimi wadami zastawki aortalnej.

id