Guz jajnika usunięty w Tarnowskich Górach. Lekarze apelują o profilaktykę

Dlaczego wciąż zdarzają się przypadki tak dużych zmian?

Specjaliści z Wielospecjalistycznego Szpitala Powiatowego w Tarnowskich Górach wykonali niecodzienny zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu 19-kilogramowego guza jajnika 60-letniej pacjentce. Lekarze z oddziału ginekologiczno-położniczego, kierowani przez dr. Adama Tiszlera, podkreślają wagę regularnych badań profilaktycznych, które mogą zapobiec takim przypadkom.

Historia pacjentki, która niemal w ostatnim momencie zgłosiła się do szpitala, ilustruje, jak ważna jest świadomość zdrowotna i wczesna diagnostyka. Kobieta przez lata unikała wizyt u specjalistów, dopiero presja ze strony bliskich skłoniła ją do poszukania pomocy.

„Dzięki precyzyjnej diagnostyce pacjentka szybko została zakwalifikowana do zabiegu operacyjnego. Ten był długi i wyczerpujący dla całego zespołu, ale guza udało się usunąć w całości, co ma ogromne znaczenie dla badania histopatologicznego oraz dalszego leczenia pacjentki” – poinformowano na stronie internetowej szpitala.

Operacja trwała półtorej godziny i zakończyła się sukcesem. Jak podają lokalne media, pacjentka po zabiegu wyraziła ubolewanie, że tak długo zwlekała z wizytą u ginekologa.

Dr Adam Tiszler podkreśla, że regularne badania profilaktyczne są kluczowe dla wczesnego wykrywania problemów zdrowotnych. „Namawiamy wszystkie pacjentki do regularnych badań profilaktycznych, bowiem to jedyna możliwość, kiedy problemy zdrowotne jesteśmy w stanie wykryć we wczesnym stadium i wówczas należycie pokierować leczeniem. Nie każdy zabieg usunięcia guza kończy się szczęśliwie” – mówi ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego.

Przypadki tak dużych guzów jajnika są rzadkie, ale wciąż się zdarzają. W ostatnich latach w tym samym szpitalu usunięto już dwa inne gigantyczne guzy – jeden ważący 24 kilogramy, a drugi 17 kilogramów. Guzy jajnika mogą rosnąć latami, nie dając specyficznych objawów, co utrudnia wczesne wykrycie. 

Nowotwory jajnika, choć stanowią jedynie 3% wszystkich nowotworów u kobiet, są piątą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów ginekologicznych. W Polsce rocznie diagnozuje się około 3,5 tysiąca nowych przypadków raka jajnika. Jest to choroba, która często wykrywana jest w zaawansowanym stadium, co wiąże się z trudniejszym leczeniem i gorszym rokowaniem.

Kluczowe znaczenie mają regularne badania ginekologiczne i profilaktyczne, takie jak ultrasonografia transwaginalna oraz badania markerów nowotworowych, np. CA-125, szczególnie u kobiet z grupy podwyższonego ryzyka (np. z rodzinną historią raka jajnika lub piersi).


id, wspsa.pl