Prof. Michał Zembala nowym prorektorem ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych na KUL

Stworzy w Lublinie nowe centrum sercowo-naczyniowe

Prof. Michał Zembala, specjalista w dziedzinie kardiochirurgii i transplantologii, został mianowany we wtorek na stanowisko prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. klinicznych i rozwoju badań medycznych. Od września prof. Zembala będzie odpowiadał za rozwój nowo powstającego Oddziału Kardiochirurgii, Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia w Lublinie - poinformowała uczelnia.

Wydział Medyczny na KUL istnieje od 2022 roku, a prof. Zembala jest z nim związany od samego początku. Do tej pory pełnił funkcję pełnomocnika rektora ds. klinicznych, rozwoju badań i nauk medycznych. W nowym roku akademickim na wydziale będzie kształciło się 120 studentów.

Jednym z głównych priorytetów nowego prorektora będzie budowa centrum sercowo-naczyniowego, które ma służyć pacjentom, studentom i naukowcom. Profesor Zembala podkreśla, że współpraca ze środowiskiem akademickim w Lublinie może przyczynić się do wzmocnienia roli regionu na mapie potrzeb zdrowotnych kraju.

Rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, zaznacza, że rozwój Wydziału Medycznego jest strategicznym celem uczelni na najbliższe lata. – Dlatego podjąłem decyzję o powołaniu prorektora, który zajmie się tym zakresem. Prof. Zembala to doświadczony kardiochirurg i naukowiec. Liczę, że jego działania przyczynią się do budowy na KUL mocnego ośrodka naukowo-medycznego, który będzie służył pacjentom – powiedział rektor Kalinowski.

Powołanie prof. Zembali na stanowisko prorektora budzi nadzieje dla rozwoju medycyny w Lublinie, ze względu na jego bogate doświadczenie kliniczne i naukowe, zdobywane m.in. w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz podczas staży w prestiżowych placówkach zagranicznych.

Prof. Michał Zembala, syn słynnego kardiochirurga prof. Mariana Zembali, kontynuuje rodzinną tradycję i również stawia sobie ambitne cele w zakresie rozwoju medycyny w Polsce. Jego holistyczne podejście do pacjenta oraz szeroka współpraca międzynarodowa, m.in. z Polikliniką Gemelli w Rzymie, mają podnieść standardy opieki medycznej i edukacji na KUL.

– Wspólne warsztaty, zabiegi czy granty naukowo-badawcze wzbogacą dorobek obu uczelni i będą stanowiły bazę rozwoju naukowego – podkreślił prof. Zembala, wyrażając nadzieję na owocną współpracę z zagranicznymi partnerami.


id, Źródło: KUL.pl