Pediatria 2025 'Profilaktyka i prewencja w pediatrii i psychiatrii dziecięcej' | Kongres Akademii po Dyplomie już 11-12 kwietnia w Warszawie! Sprawdź >
Pierwsza robotyczna operacja klatki piersiowej u dziecka
Rośnie zaufanie pacjentów do zabiegów z asystą robota
Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej poinformowało, że tamtejsi specjaliści wykonali pierwszą w Polsce operację w obrębie klatki piersiowej u dziecka, z asystą robota. U młodego pacjenta, po leczeniu onkologicznym, wykorzystano zaawansowany system robotyczny do usunięcia pozostałości guza śródpiersia.
Wykorzystanie technik małoinwazyjnych, takich jak torakoskopia czy medycyna robotyczna, stanowi ogromny postęp w chirurgii klatki piersiowej (torakochirurgii). Dzięki temu możliwe jest uniknięcie dużego otwarcia klatki piersiowej, co ogranicza dolegliwości bólowe, zmniejsza ryzyko tworzenia się zrostów kostnych i deformacji rosnącej klatki piersiowej. W efekcie przyspiesza to rekonwalescencję i pozwala uniknąć wad postawy. Precyzja ruchów narzędzi robotycznych oraz doskonałe uwidocznienie zmiany umożliwiają uzyskanie najbardziej doszczętnego wycięcia zmiany nowotworowej.
Jak informują lekarze z UCRP, operacja przebiegła bez komplikacji, a pacjent czuje się dobrze.
Systemy robotyczne w medycynie są stosowane od blisko dwóch dekad. Na świecie, według danych z stycznia 2024 roku, wykonano już ponad 14 milionów zabiegów z użyciem jednego z dostępnych systemów robotycznych. Liderem na rynku są Stany Zjednoczone, gdzie technologia ta znalazła najszersze zastosowanie.
W Polsce dostępność robotów chirurgicznych wzrasta z każdym rokiem, a tego typu operacje budzą coraz większe zaufanie pacjentów. W 2023 roku liczba zabiegów wykonanych z asystą robota wzrosła o 100% w porównaniu do roku poprzedniego. W 2024 roku w ponad 45 polskich szpitalach wykonywano zabiegi przy użyciu różnych systemów robotycznych. Szacuje się, że do 2028 roku w Polsce będzie funkcjonować około 130 robotów chirurgicznych o różnorodnym profilu zastosowania.
Systemy robotyczne w Polsce są wykorzystywane w ponad 25 rodzajach zabiegów z obszarów takich jak urologia, ginekologia, chirurgia ogólna, laryngologia i torakochirurgia. W przypadku dzieci możliwe jest przeprowadzanie zabiegów rekonstrukcji wad wrodzonych układu moczowo-płciowego, pokarmowego i oddechowego, a także terapii większości najczęściej występujących chorób nowotworowych wymagających leczenia operacyjnego.
Korzyści z zabiegów robotycznych zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Dzięki zastosowaniu robotów chirurgicznych, operacje wymagające dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji stały się mniej inwazyjne, bardziej precyzyjne i skracają czas pobytu pacjenta w szpitalu oraz jego powrotu do normalnej aktywności. Są również bezpieczne, o czym świadczą miliony przeprowadzonych na świecie operacji, w tym u dzieci.
Operowanie z asystą robota wymaga długiego, wieloetapowego szkolenia – od asysty w zabiegach przez ćwiczenia na symulatorze po certyfikację. Lekarze wspierani przez systemy robotyczne pracują w komfortowych, ergonomicznych warunkach, co przekłada się na bezpieczeństwo pacjenta. Dzięki zaawansowanej technologii, takiej jak powiększenie obrazu pola operacyjnego, jego trójwymiarowość oraz doskonała jakość, operacje wykonywane są z większą precyzją. Technologiczne rozwiązania zastosowane w robocie pozwalają wyeliminować ryzyko drżenia rąk, zwiększyć zakres wykonywanych ruchów oraz stabilizację obrazu, co zmniejsza uraz tkanek i umożliwia operowanie w trudno dostępnych miejscach ciała. Ma to ogromne znaczenie dla poprawy wyników leczenia pacjentów.
Szpitale wykorzystujące roboty chirurgiczne mogą oferować wysokiej jakości opiekę i innowacyjne procedury chirurgiczne, co buduje ich prestiż, zwiększa konkurencyjność, pozwala na pozyskanie nowych pacjentów oraz ułatwia rekrutowanie i kształcenie nowych kadr.