BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Nieinwazyjne leczenie mięśniaków macicy w Poznaniu
Sukces specjalistów z Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej UMP
Zespół pod kierownictwem prof. Macieja Wilczaka po raz pierwszy w Polsce przeprowadził zabieg przezpochwowej ablacji prądem o częstotliwości radiowej (TVRFA) w leczeniu mięśniaków macicy - ogłosił w poniedziałek Poznański Szpital Kliniczny Zdrowia Matki i Dziecka oraz Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej.
Szpital podkreślił, że nowa metoda jest bezpieczna, skuteczna i nieinwazyjna. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, a pacjentki mogą wrócić do zdrowia i codziennej aktywności już po kilku dniach. Jest to szczególnie istotne dla kobiet, które obawiały się tradycyjnej operacji ze względu na ryzyko konieczności usunięcia całej macicy.
Prof. Maciej Wilczak, koordynator Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej w Szpitalu na Polnej, wyjaśnił, że mięśniaki macicy to najczęstsze łagodne guzy występujące u kobiet, dotykające aż 50% Polek. Co więcej, połowa z tych kobiet jest w wieku rozrodczym, co czyni problem jeszcze bardziej palącym. „To poważny problem, zwłaszcza że aż połowa kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki, jest w wieku rozrodczym,” podkreślił prof. Wilczak.
Nowa metoda TVRFA stanowi doskonałą alternatywę dla kobiet, które dotychczas unikały leczenia operacyjnego. Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy sondy ultradźwiękowej z prowadnicą, która umożliwia bezpieczne wprowadzenie elektrody do termoablacji mięśniaka pod kontrolą ultrasonograficzną. Ginekolog wykonuje wielokrotne nakłucia mięśniaka, tworząc małe obszary martwicy, które razem prowadzą do zmniejszenia mięśniaka o około 90%.
Mięśniaki macicy mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, w tym trudności z zajściem w ciążę, poronień, porodów przedwczesnych, obfitych i nieregularnych miesiączek, bólu w podbrzuszu, częstego oddawania moczu oraz zaparć. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, takim jak TVRFA, pacjentki mogą liczyć na mniej inwazyjne i bardziej komfortowe rozwiązania.
Przezpochwowa ablacja prądem o częstotliwości radiowej stosowana jest na świecie od początku lat 2000. Metoda ta skierowana jest przede wszystkim do pacjentek, które chcą uniknąć tradycyjnej operacji i zachować macicę, co jest szczególnie ważne dla kobiet planujących jeszcze ciążę.