Nowe możliwości leczenia niedomykalności zastawki mitralnej w Bielsku-Białej

Metoda „brzeg do brzegu” szansą dla najciężej chorych

W Polsko-Amerykańskich Klinikach Serca (PAKS) American Heart of Poland w Bielsku-Białej przeprowadzono pionierskie zabiegi przezcewnikowe naprawy niedomykalności zastawki mitralnej metodą „brzeg do brzegu”.

Niedomykalność zastawki mitralnej to jedna z najczęstszych nabytych wad zastawkowych serca. Charakteryzuje się nieprawidłowym zwrotnym przepływem krwi z lewej komory serca do lewego przedsionka, co prowadzi do wzrostu ciśnienia w lewym przedsionku i objawów niewydolności serca. Pacjenci często skarżą się na duszność, uczucie zmęczenia oraz kołatania serca, co znacząco pogarsza jakość ich życia.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentów z ciężką niedomykalnością mitralną zespół z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca American Heart of Poland w Bielsku-Białej wdrożył nową, małoinwazyjną metodę leczenia. Zabiegi przeprowadzane są wspólnie przez kardiochirurgów, kardiologów interwencyjnych, specjalistów od obrazowania serca oraz anestezjologów. Metoda „brzeg do brzegu” to nowoczesna procedura, która polega na połączeniu obu płatków zastawki mitralnej za pomocą specjalnej zapinki, co znacząco ogranicza zwrotny przepływ krwi.

Dr n. med. Witold Gerber, ordynator Oddziału Kardiochirurgii PAKS w Bielsku-Białej, podkreśla znaczenie tej metody dla pacjentów w podeszłym wieku i z licznymi chorobami towarzyszącymi, w przypadku których tradycyjne operacje niosą wysokie ryzyko. – Metoda „brzeg do brzegu” jest często jedyną możliwością leczenia zabiegowego u tych chorych – mówi dr Gerber.

Metoda ta jest wykonywana przez nakłucie żyły udowej oraz przegrody międzyprzedsionkowej, co pozwala na precyzyjne wprowadzenie zapinki. Procedura, trwająca około godziny, odbywa się pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej oraz angiografii. Pacjenci są poddawani znieczuleniu ogólnemu, a szybki powrót do zdrowia po zabiegu jest jedną z jego największych zalet.

Pierwsze zabiegi przeprowadzone w Bielsku-Białej zakończyły się sukcesem, a u pacjentów, którzy opuścili oddział, zmniejszyły się wcześniejsze objawy i poprawiła jakości życia. Wprowadzenie tej nowej metody do praktyki klinicznej daje pacjentom z ciężką niedomykalnością mitralną szanse na skuteczną terapię.


id, ahop.pl