ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Nowe standardy ochrony dzieci w placówkach medycznych
Bezpieczeństwo dla najmłodszych i większy komfort pracy dla dorosłych
Już od 15 sierpnia 2024 roku, każda placówka medyczna oraz organizacja pracująca z dziećmi w Polsce będzie zobowiązana do wdrożenia nowych standardów ochrony małoletnich (SOM). O zmianie, która ma zwiększyć ochronę najmłodszych, przypomniała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Dla lekarzy i personelu medycznego oznacza to nie tylko nowe zadania, ale także zwiększoną odpowiedzialność.
Rola personelu medycznego
Codzienne kontakty z dziećmi dają personelowi medycznemu i pozamedycznemu unikalną możliwość identyfikacji przypadków przemocy. Jak reagować w razie wątpliwości? Jasnych wytycznych dostarczają właśnie nowe regulacje. Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich wprowadza szereg standardów, które mają ujednolicić procedury ochrony dzieci i zwiększyć ich bezpieczeństwo.
– Dzięki jasnym wytycznym i odpowiednim szkoleniom personel medyczny będzie mógł wdrożyć skuteczne działania profilaktyczne – mówi Urszula Kubicka-Kraszyńska, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
Jakie zmiany wprowadza nowelizacja?
Standardy ochrony małoletnich wymagają od placówek medycznych i organizacji pracujących z dziećmi m.in. weryfikacji osób przyjmowanych do pracy oraz opracowania kodeksu bezpiecznych relacji między personelem a dziećmi. Każda placówka musi także ustanowić procedury interwencji w przypadku podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia ze strony rodzica lub opiekuna (przemoc domowa), innego dorosłego, także pracownika placówki oraz innego dziecka (przemoc rówieśnicza) oraz regularnie przeglądać i aktualizować swoje standardy, co najmniej raz na dwa lata.
Wprowadzenie tych procedur ma sprawić, że miejsca takie będą przyjazne i bezpieczne.
Współpraca i wsparcie dla personelu
Aby ułatwić wdrożenie nowych regulacji, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opracowała pomocne narzędzia i materiały informacyjne. Broszury, webinary i podcasty mają pomóc placówkom medycznym w dostosowaniu się do nowych wymogów. Organizacja zachęca też do współpracy i zaangażowania – personelu medycznego, pozamedycznego oraz rodziców.
Ważnym elementem wdrożenia standardów jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za przyjmowanie i rejestrowanie zgłoszeń o podejrzeniu krzywdzenia dziecka oraz udzielanie wsparcia. Standardy powinny być udostępnione na stronie internetowej podmiotu i w widocznym miejscu w jego siedzibie. Powinny mieć również swoją wersję dla dzieci – sformułowaną w sposób zrozumiały, dostosowany do ich wieku i możliwości poznawczych, zawierający najważniejsze dla nich informacje – czyli opisanie zasad bezpiecznych relacji między dorosłymi a dziećmi oraz przekazanie dzieciom informacji, do kogo mogą się zwrócić w sytuacji, gdy doświadczyły przemocy.
Jak podkreśla Agata Sotomska, koordynatorka programu z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, standardy ochrony dzieci mogą także dać większy komfort pracy dorosłym. – Jasno określają zachowania akceptowane i nieakceptowane w relacjach z dziećmi oraz tworzą klarowne reguły postępowania w sytuacjach krytycznych, gdy trzeba działać szybko i skutecznie, aby zatrzymać eskalację przemocy – wyjaśnia.