ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Zmiany w receptach rocznych od 1 sierpnia
Co o nich powinni wiedzieć lekarze
Od 1 sierpnia 2024 roku wchodzą w życie zmiany w przepisach dotyczących recept rocznych, co może wpłynąć na codzienną praktykę lekarzy. Ministerstwo Zdrowia przypomniało o nowych zasadach, dzięki którym dawkowanie będzie jasne dla pacjentów, a realizacja e-recept w aptekach mniej problematyczna.
Nowe wymogi na receptach rocznych
Nowe przepisy nakładają na lekarzy obowiązek precyzyjnego określenia na recepcie rocznej:
- Okresu stosowania leku
- Ilości i jednostki dawki leku
- Częstotliwości podania
- Liczby opakowań
- Opcjonalnie, szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta
Nowości dotyczą przede wszystkim recept rocznych ważnych 365 dni, gdy okres stosowania leku wynosi od 121 do 360 dni. W przypadku recept ważnych do 120 dni oraz recept na wyroby medyczne, sposób zapisu dawkowania pozostaje elastyczny i zależy od decyzji lekarza.
Dlaczego wprowadzono zmiany?
Do tej pory informacje o dawkowaniu leku były podawane w sposób opisowy, co utrudniało systemom teleinformatycznym precyzyjne obliczenie ilości leku do wydania. Wprowadzenie nowych zasad ma wyeliminować nieczytelne zapisy oraz zmniejszyć ryzyko błędów interpretacyjnych wśród pacjentów.
Procedura realizacji e-recepty
Pacjenci, którzy realizują recepty roczne, będą mogli jednorazowo kupić lek na maksymalnie 120 dni. Po upływie 90 dni mogą oni wykupić kolejną część kuracji. System e-recepty automatycznie oblicza, ile leku można wydać pacjentowi na podstawie wprowadzonych danych. To pozwoli uniknąć błędów i uprościć wydawanie leków w aptekach.
W przypadku błędów w wpisaniu dawkowania na recepcie lub jego braku, pacjent będzie mógł otrzymać do czterech najmniejszych opakowań produktu leczniczego lub wyrobu medycznego.
Wyjątki i kontynuacja
Nowe regulacje nie dotyczą recept na leki recepturowe, leki sprowadzane w ramach importu docelowego oraz produkty o złożonych strukturach opakowania.
Nowe przepisy mają wpłynąć na lepsze wykorzystanie czasu pracy zarówno lekarzy, jak i aptekarzy, oraz na lepszą kontrolę nad realizacją recept.
Burzliwa historia recept na 365 dni
Recepty roczne w Polsce zostały wprowadzone w 2020 roku wraz z systemem e-recept, by zwiększyć wygodę i dostępność leków dla pacjentów. Od listopada 2023 roku wprowadzono zmiany w sposobie realizacji recept rocznych, zgodnie z którymi pacjent nie może od razu otrzymać leku na cały rok, ale jedynie na maksymalnie 120 dni, a po resztę musi przyjść dopiero po upływie 90 dni.
Recepty na 365 dni są już powszechnie stosowane w ponad 80% przychodni POZ. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla pacjentów z ustabilizowanymi chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie tętnicze, problemy neurologiczne czy choroby tarczycy. Pozwoliło wyeliminować tzw. wizyty recepturowe u lekarzy, a apteki mogą dzięki temu lepiej planować zamówienia leków.