Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Młodzi lekarze zyskają wpływ na programy specjalizacji w Europie
Polscy lekarze wkraczają na europejską arenę medyczną
Naczelna Izba Lekarska (NIL) podjęła kroki, by zyskać realny wpływ na standardy kształcenia specjalizacyjnego na poziomie europejskim.
W zeszłym roku Naczelna Izba Lekarska dołączyła do Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Lekarzy (European Junior Doctors Association – EJD), stając się częścią prestiżowego grona 25 krajów członkowskich tej organizacji. Ten ruch otworzył przed polskimi lekarzami możliwość współpracy z Europejską Unią Lekarzy Specjalistów (Union Européenne des Médecins Spécialistes – UEMS), co w praktyce oznacza możliwość współtworzenia standardów specjalizacji medycznych na całym kontynencie.
Jak podkreśla Wojciech Domka, Kierownik Ośrodka Współpracy Zagranicznej NIL, wkład młodych lekarzy w zagadnienia dotyczące podyplomowego kształcenia medycznego jest kluczowy dla EJD i UEMS. Właśnie dlatego NIL aktywnie rekomenduje kandydatury młodych polskich medyków do pracy w sekcjach specjalistycznych UEMS. Dzięki temu młodzi lekarze mogą wpływać na kształtowanie programów specjalizacyjnych, co może być impulsem do aktualizacji i unowocześnienia również krajowych standardów.
Michał Matuszewski, członek Naczelnej Rady Lekarskiej, dodaje, że udział polskich lekarzy w tych pracach to krok w kierunku uznawania egzaminów specjalizacyjnych. "Liczymy na to, że dzięki temu coraz więcej egzaminów organizowanych przez europejskie towarzystwa naukowe będzie uznawanych za równoważne z Państwowym Egzaminem Specjalizacyjnym w Polsce" – mówi Matuszewski.
Proces, dzięki któremu młodzi lekarze mogą stać się przedstawicielami EJD w sekcjach specjalistycznych UEMS, jest transparentny i oparty na jasnych zasadach. Kandydatura musi zostać zatwierdzona przez NIL, a następnie przegłosowana podczas zgromadzenia plenarnego EJD. Po uzyskaniu akceptacji, lekarz staje się oficjalnym przedstawicielem Europejskiego Stowarzyszenia Młodych Lekarzy w wybranej sekcji specjalistycznej UEMS.
Co ważne, NIL oferuje wsparcie finansowe dla wybranych lekarzy, pokrywając koszty udziału w jednym stacjonarnym posiedzeniu sekcji UEMS rocznie do kwoty 3000 zł. Dodatkowo, istnieje możliwość ubiegania się o dodatkowe fundusze ze środków UEMS lub EJD, co jeszcze bardziej ułatwia uczestnictwo w tych prestiżowych przedsięwzięciach.
Dzięki inicjatywie, młodzi lekarze z Polski nie tylko zyskują możliwość rozwijania swoich kompetencji, ale także stają się ważnym głosem w europejskiej debacie na temat przyszłości medycyny. To także szansa na wzmocnienie pozycji Polski w świecie międzynarodowej medycyny, czy na wprowadzenie nowoczesnych standardów kształcenia specjalizacyjnego.
Polscy młodzi lekarze, którzy chcą zaistnieć na europejskiej scenie medycznej, mają czas na zgłaszanie swoich kandydatur do sekretariatu NIL do 23 października 2024 roku.