Niepewność i frustracja u progu nowego roku akademickiego

Kandydaci wciąż nie wiedzą, czy i gdzie będą studiować

Mimo zbliżającego się roku akademickiego 2024/2025 kandydaci na studia medyczne wciąż tkwią w niepewności. Sytuacja na polskich uczelniach medycznych, zwłaszcza na nowopowstałych kierunkach lekarskich, budzi poważne obawy zarówno wśród przyszłych studentów, jak i środowiska lekarskiego. Trwa dyskusja dotycząca audytów prowadzonych przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) w kilku uczelniach, jak i spodziewanych dalszych decyzjach Ministerstwa Zdrowia oraz jakości kształcenia przyszłych lekarzy.

Niepewność i dylematy kandydatów
Nadchodzący rok akademicki rozpocznie blisko 9,636 nowych studentów medycyny, jednak liczba ta byłaby wyższa, gdyby nie kontrowersje związane z akredytacjami PKA. W maju dziewięć uczelni nie otrzymało limitów miejsc, a tym samym zostało wykluczonych z procesu rekrutacyjnego na kierunek lekarski ze względu na negatywne opinie PKA. Przyczyny tej decyzji to m.in. brak odpowiednich sal dydaktycznych, niewystarczająca baza szpitalna oraz zatrudnianie nauczycieli bez wymaganych kwalifikacji.
Decyzje Ministerstwa Zdrowia i PKA sprawiły, że kandydaci muszą dokładnie rozważyć, czy uczelnia, na którą aplikują, spełnia wszystkie niezbędne kryteria, aby zapewnić im solidne wykształcenie i przyszłość w zawodzie.

Głosy krytyki ze strony młodych lekarzy
Lekarze z Porozumienia Rezydentów OZZL nie kryją frustracji z powodu obecnej sytuacji. Braki kadrowe, infrastrukturalne oraz spadające wymagania przyjęcia na kierunek lekarski to problemy, które wielokrotnie poruszano w rozmowach z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Niestety, jak mówią sami lekarze, działania resortu są niewystarczające, a stan kształcenia na wielu uczelniach pozostawia wiele do życzenia.
Podczas oczekiwanego przez dziewięć miesięcy spotkania z ministrem Dariuszem Wieczorkiem, rezydenci przedstawili wyniki swojej ponad rocznej pracy, wskazując na najbardziej newralgiczne problemy, które nękają nowopowstałe kierunki lekarskie. Opisane przez nich sytuacje, często relacjonowane przez samych studentów, ukazują degradację standardów kształcenia, które miały miejsce pod rządami poprzedniego ministra.

Decyzje resortu i ich konsekwencje
W maju Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wykluczeniu dziewięciu uczelni z możliwości przyjmowania studentów na kierunek lekarski w roku akademickim 2024/2025, co spotkało się z różnymi reakcjami w środowisku akademickim. Przyszły los tych kierunków zależy od wyników audytu PKA, jednak komisja zwleka z decyzjami. Wiadomo już, że w ostatnich dniach na przykład Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej, mimo pierwotnych problemów, uzyskała pozytywną opinię PKA i może prowadzić rekrutację. Z kolei inne uczelnie, takie jak Poznańska Akademia Medyczna czy Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu, wciąż oczekują na wyniki audytów.

Młodzi lekarze apelują o pilne zmiany
- Wysłuchaliśmy zapewnień, że kierunki bez pozytywnej opinii PKA nie będą prowadziły naborów, a jeśli w ciągu roku nie uzyskają akredytacji, Ministerstwo podejmie kroki mające na celu całkowite zamknięcie kierunków na tych uczelniach – poinformowali rezydenci po spotkaniu z ministrem.

Teraz czekają na pełne wyniki audytów, które mają być gotowe do końca sierpnia. - Pytanie brzmi, co stanie się ze studentami na uczelniach, które nie uzyskają pozytywnej opinii? Czy Ministerstwo przymknie oko na pozostawienie ich na uczelniach niemających warunków do ich kształcenia? Czy my, jako społeczeństwo i przyszli pacjenci, chcemy się na to zgodzić? – pytają.
Jak podkreślają, wyniki audytów zadecydują o przyszłości kształcenia medycznego w Polsce.

Obecny stan
Jaki jest więc aktualny stan? Które nowe kierunki wciąż czekają na akredytację PKA oraz limity miejsc? Oto podsumowanie:
1.    Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej - uczelnia poinformowała, że 14 sierpnia uzyskała pozytywną opinię PKA. Zwróciła się do kandydatów na studentów filii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku - Białej, iż publikacja list rankingowych odbędzie się z chwilą formalnej akceptacji ze strony Ministerstwa Zdrowia limitów przyznanych na rok akademicki 2024/2025. 
2.    Poznańska Akademia Medyczna - Uczelnia nie ma akredytacji PKA. W związku z negatywną opinią PKA sytuacja jest niepewna, a wyniki audytu są w toku.
3.    Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach - Uczelnia była poddana ocenie PKA i wstrzymała nabór na kierunek lekarski. Ostateczne wyniki audytu mają być znane pod koniec sierpnia.
4.    Politechnika Wrocławska – uczelnia poinformowała 18 sierpnia, że PKA pozytywnie oceniła kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Rekrutacja na studia rozpocznie się we wrześniu.
5.    Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu - Uczelnia nie posiada akredytacji PKA. Sytuacja jest podobna do innych uczelni, z oczekiwaniem na wyniki audytu.
6.    Społeczna Akademia Nauk w Łodzi - Kierunek lekarski nie uzyskał akredytacji PKA i również oczekuje na wyniki audytu.
7.    Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej - Otrzymała akredytację PKA na kierunek lekarski, co pozwala na kontynuację kształcenia.
8.    Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu - Uczelnia nie ma akredytacji PKA i znajduje się w grupie uczelni poddanych kontroli.

id