Ginekolodzy zaprosili zakaźników. Efekt? Lepsza opieka nad ciężarnymi

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu otwiera interdyscyplinarne poradnie dla kobiet w ciąży

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu (USK) poinformował, że w ramach Uniwersyteckiego Centrum Położnictwa i Ginekologii powstaną trzy nowoczesne poradnie: zakaźna dla ciężarnych, patologii ciąży oraz uroginekologiczna. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, które integruje opiekę nad pacjentkami w jednym miejscu, wprowadzając standardy nowoczesnej medycyny opartej na interdyscyplinarnej współpracy specjalistów.

Rola specjalistów w interdyscyplinarnej opiece

Projekt ten nie mógłby zostać zrealizowany bez zaangażowania i wiedzy zespołu medycznego, na czele z dr. hab. n. med. Tomaszem Fuchsem, kierującym Uniwersyteckim Centrum Położnictwa i Ginekologii. Medycy dostrzegli, że potrzeby pacjentek zmieniają się, szczególnie od czasu pandemii i zaproponował rozwiązania, które poprawią jakość opieki, ale także zapewnią edukację lekarzy w zakresie profilaktyki i leczenia zakażeń w ciąży.

Jak mówi dr Fuchs, współpraca z zakaźnikami z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych pozwoli objąć pacjentki kompleksową opieką. – Będziemy edukować lekarzy odnośnie do profilaktycznych szczepień przeciwko grypie, COVID-19, RSV czy krztuścowi, który w ostatnim czasie staje się coraz poważniejszym problemem. Przedstawiamy lekarzom POZ najświeższe, sprawdzone informacje dotyczące szczepień – powiedział lekarz. 

Lekarze z USK zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia medycyny opartej na dowodach (Evidence Based Medicine) w codziennej praktyce.

Nowoczesne podejście do patologii ciąży

Poradnia patologii ciąży, kolejny element wrocławskiego centrum, za cel stawia sobie zmniejszenie liczby przedwczesnych porodów. Dr Fuchs zwraca uwagę na groźne w ciąży zakażenia toksoplazmozą czy przypadki zakażenia wirusem cytomegalii oraz brak odpowiednich placówek w regionie, które w wyspecjalizowany sposób zajmowałyby się diagnostyką i leczeniem. Nowa poradnia będzie mogła oferować pacjentkom zaawansowane badania, takie jak amniopunkcja, co umożliwi szybkie zdiagnozowanie potencjalnych zagrożeń dla płodu.

Jak podkreśla w rozmowie z PAP dr Fuchs, stworzenie specjalistycznej poradni jest niezwykle potrzebne, ponieważ tylko dzięki regularnym kontrolom i zaawansowanej diagnostyce możemy realnie zmniejszyć liczbę hospitalizacji i przedwczesnych porodów.

Holistyczne wsparcie uroginekologiczne

W odpowiedzi na rosnące potrzeby pacjentek, USK otwiera również poradnię uroginekologiczną, która zapewni nie tylko diagnozę, ale także kompleksowe leczenie i rehabilitację. To szczególnie ważne w przypadku młodych pacjentek, które wymagają specjalistycznej opieki zarówno przed, jak i po ciąży.

Zintegrowana opieka na najwyższym poziomie

Nowe poradnie USK we Wrocławiu zaoferują więc po raz pierwszy zaawansowaną opieką specjalistyczną, która jest połączeniem najnowszych osiągnięć medycyny. Zwrócą też uwagę całego środowiska medycznego na to, jak ważna jest interdyscyplinarna współpraca, by uzyskać najlepsze efekty leczenia.


id