Prywatne placówki medyczne wprowadzają opiekę koordynowaną – nowy trend w walce z rakiem jelita grubego

Koordynator wspiera pacjenta na każdym etapie leczenia

Prywatne placówki medyczne w Polsce zaczynają naśladować publiczny sektor ochrony zdrowia i wzorem podstawowej opieki zdrowotnej wprowadzają opiekę koordynowaną w niektórych obszarach medycyny. Coraz większy nacisk kładzie się na kompleksową opiekę nad pacjentami onkologicznymi, w tym z rakiem jelita grubego.

Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór w Polsce. Każdego roku diagnozuje się go u ponad 19 tysięcy Polaków, z czego 12 tysięcy umiera z powodu późnego wykrycia choroby. By lepiej je wykrywać, sieci placówek medycznych wprowadzają nowoczesne metody diagnostyczne oraz opiekę koordynowaną.

– Badania przesiewowe są szczególnie ważne – mówi Krystyna Guzek, kierownik Kliniki Medycyny Wellness w Szpitalu Medicover. – Dzięki nim nawet bardzo wczesne zmiany nowotworowe można zidentyfikować i usunąć, zanim będą miały szansę się rozprzestrzenić na inne narządy. 

Testy epigenetyczne to innowacyjne, nieinwazyjne badanie, które pozwala wykryć raka jelita grubego i okrężnicy we wczesnym stadium rozwoju. Ich dostępność w placówkach tej sieci na terenie całej Polski ma potencjał, by przełamać barierę strachu przed tradycyjną kolonoskopią, co może znacznie zwiększyć liczbę osób poddających się badaniom przesiewowym.

Agnieszka Motyl, specjalista medycyny rodzinnej i epidemiolog, dyrektor Działu Jakości i Standardów Medycznych w Medicover, podkreśla, że profilaktyka przyczynia się do podnoszenia świadomości pacjentów w kwestii wpływu nawyków na zdrowie.

Jednak nowoczesna diagnostyka to nie wszystko. Medicover wprowadził także program Onko-Medi-Cover, w ramach którego pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej otrzymują wsparcie na każdym etapie diagnostyki i leczenia. – Każdy pacjent otrzymuje pomoc koordynatora. Jest to najczęściej pielęgniarka lub pielęgniarz, którzy wspierają pacjenta na każdym etapie leczenia: koordynują badania i konsultacje lekarskie potrzebne do postawienia ostatecznego rozpoznania, wspierają i instruują pacjenta, wskazują mu listę placówek referencyjnych specjalizujących się w leczeniu konkretnych typów nowotworów – podkreślają specjaliści.

Liczą oni na to, że nowoczesne metody diagnostyczne i opieka koordynowana zwiększą wykrywalność raka jelita grubego i przyczynią się do obniżenia wskaźników umieralności na ten groźny nowotwór.


id