Multiforum INTERNA 2025 | Kongres online już w piątek (17.01). W programie: 3 sesje - 16 wykładów - Przypadki kliniczne. Bądź razem z nami i zyskaj 6 pkt. edukacyjnych | Kup bilet >
Cztery uczelnie z negatywną oceną PKA. Co ze studentami?
Dodatkowe limity miejsc
− Półtora roku analiz, spotkań z władzami, PKA, przedstawicielami środowiska akademickiego. Dziesiątki stanowisk, setki postów i tysiące godzin rozmów. Dzisiaj wiemy, że audyt dobiegł końca! – poinformował lek. Sebastian Goncerz, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL.
Uczelnie z negatywną oceną PKA
Ocenę negatywną w ramach audytu otrzymały kierunki lekarskie następujących szkół wyższych:
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
- Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
- Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu
- Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi.
Sytuacja Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach
Dodatkowo potencjalnie dołączy do nich Uniwersytet w Siedlcach, w przypadku którego eksperci PKA stwierdzili istotne uchybienia, lecz formalnie nie powstała jeszcze stosowna uchwała.
Uczelnie z warunkową oceną pozytywną
Porozumienie Rezydentów przeraża jednak fakt, że te cztery kierunki (lub pięć, jeśli doliczyć Siedlce) negatywnie ocenione przez PKA nie będą zamknięte, ale dostaną kolejną szansę. − Zamiast zamknąć je, ministerstwo planuje tam jedynie wstrzymać rekrutację na rok! Takie rozwiązanie uważamy za niedostateczne. W dalszym ciągu będą tam kształceni studenci, którzy rozpoczęli naukę rok temu i od października zaczną drugi rok. W naszej ocenie żaden student nie powinien być kształcony na kierunku z negatywną oceną PKA − mówi Sebastian Goncerz.
Co z pozostałymi uczelniami?
Tylko Akademia WSB otrzymała pozytywną ocenę na pełen cykl kształcenia. Pozostałym uczelniom (Uniwersytet Kaliski, filia w Bielsku-Białej i Politechnika Wrocławska) wydane zostały tylko warunkowo pozytywne oceny na rok lub dwa lata. Co więcej, wszystkie te kierunki razem z tymi, które pierwotnie miały pozytywną opinię PKA (KUL, AKSiM, Akademia Mazowiecka w Płocku), będą wizytowane zgodnie z kalendarzem PKA już w nadchodzącym roku akademickim.
Kontynuacja kształcenia obecnych studentów
W Porozumieniu Rezydentów, które od początku podnosiło problem jakości kształcenia, radość z sukcesu miesza się z frustracją. Bo choć uczelnie nieprzygotowane do kształcenia otrzymały negatywną opinię PKA, to jedynie wstrzymały rekrutację.
Nowe limity miejsc
Przypomnijmy: napięta sytuacja trwała od maja, kiedy Ministerstwo Zdrowia, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji i Nauki, podjęło decyzję, by nie przyznać limitów, a tym samym wykluczyć z rekrutacji kilku uczelni z możliwości przyjmowania studentów na kierunek lekarski w roku akademickim 2024/2025 do czasu zakończenia audytów PKA.
Jaka jest więc obecnie sytuacja na dziewięciu uczelniach, które w maju nie otrzymały limitów miejsc?
1. Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego − warunkowo ocena pozytywna, 60 miejsc – studia stacjonarne
2. Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I − ocena negatywna
3. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach – brak decyzji
4. Politechnika Wrocławska − warunkowo ocena pozytywna, 40 miejsc – studia stacjonarne
5. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu − ocena negatywna
6. Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi − ocena negatywna
7. Akademia WSB – ocena pozytywna, 60 miejsc – studia stacjonarne
8. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu – ocena negatywna
9. Filia Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bielsku-Białej − warunkowo ocena pozytywna, 36 miejsc – studia stacjonarne, 17 miejsc – studia niestacjonarne.
10. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu – Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, kierunek lekarsko-dentystyczny – 48 miejsc – studia stacjonarne.
Po decyzji PKA Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o zwiększeniu o ponad 260 limit miejsc na studiach lekarskich w nadchodzącym roku akademickim. Z projektu rozporządzenia, który 9 września trafił do konsultacji publicznych, wynika, że studiowanie rozpocznie na kierunku lekarskim 10095 studentów, w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim - 6544, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim - 1712, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie stacjonarnej/niestacjonarnej w języku innym niż język polski -1839/9636 nowych studentów medycyny.