Co zrobić z pozostawionymi przedmiotami? Szpital w Białymstoku wzywa do odbioru depozytów

Zapomniane rzeczy wciąż czekają na odbiór

Pacjenci przyjmowani do szpitali często mają przy sobie cenne przedmioty, które chcieliby zabezpieczyć przed kradzieżą. Prawo zapewnia im możliwość bezpłatnego zdeponowania tych rzeczy w szpitalu. Jednak w wielu przypadkach pacjenci zapominają o odebraniu swoich depozytów. Przykładem tego jest sytuacja w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, gdzie przez 25 lat zgromadzono wiele przedmiotów, których właściciele nie odebrali.

Niezwykłe znaleziska w depozycie szpitalnym

Na liście pozostawionych rzeczy znajdują się różnorodne przedmioty, od pieniędzy i biżuterii po telefony komórkowe LG i Sony Ericsson, a nawet różaniec. W szpitalnym depozycie można również znaleźć bilet miesięczny z 1990 roku oraz sygnety, obrączki i medaliki. Najwyższa suma gotówki, jaka została zdeponowana, to 2562 zł oraz 1000 euro.

Szpital wzywa właścicieli do odbioru

Szpital, tracąc nadzieję na to, że właściciele zgłoszą się po swoje rzeczy, opublikował na swojej stronie internetowej wezwanie do odbioru przedmiotów z depozytu. Ogłoszenie to dotyczy osób, których nie udało się zidentyfikować lub poinformować o konieczności odebrania rzeczy. Na liście znajduje się 46 pozycji, w tym biżuteria, portfele, karty bankomatowe, klucze, zegarki i prawo jazdy.

Jak odebrać pozostawione rzeczy?

Osoby, które przypomną sobie o swoich przedmiotach, muszą być gotowe na udowodnienie prawa własności. Aby odebrać depozyt, należy zgłosić się do administracji szpitala z dokumentami tożsamości oraz dokumentami potwierdzającymi prawo do odbioru. Termin na odebranie rzeczy wynosi trzy lata od dnia 31 sierpnia 2024 roku. Po tym czasie depozyty, których nikt nie zgłosił, przejdą na własność Skarbu Państwa.

Obowiązek szpitala

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pacjent przebywający w całodobowej placówce medycznej ma prawo zdeponować wartościowe przedmioty w szpitalnym depozycie, a szpital nie może zmusić pacjenta do oddania rzeczy ani ograniczać mu dostępu do nich. Każdy pacjent powinien otrzymać kartę depozytową, która potwierdza oddanie rzeczy i umożliwia ich późniejsze odebranie.



id