BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Szpitale dostaną dodatkowe fundusze za znieczulenia przy porodach naturalnych
Premia za poród ze znieczuleniem może wynieść nawet 21% stawki
Polskie szpitale otrzymają dodatkowe finansowanie za zwiększenie dostępności znieczuleń przy porodach naturalnych. Zmianę wprowadzoną przez resort zdrowia od wielu lat postulowali lekarze – przypomniała Naczelna Izba Lekarska.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna wprowadziła nowy system premiowy dla szpitali, które podniosą odsetek znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych.
Premie mają zachęcić placówki medyczne do poprawy komfortu i bezpieczeństwa rodzących kobiet, jednocześnie wspierać szpitale i lekarzy w realizacji tych świadczeń. Damian Patecki, członek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej (PNRL), podkreśla: „Decyzja ministerstwa to krok w dobrym kierunku. Dzięki temu kobiety zyskają lepszy dostęp do znieczuleń, a placówki medyczne będą miały większe możliwości, by sprostać tym potrzebom”.
Przypomnijmy, że NFZ finansuje dodatkowo znieczulenie zewnątrzoponowe do porodów naturalnych. Koszt takiego znieczulenia to ponad 1 tys. zł i jest on dodawany do kosztu samego porodu.
Premię może dostać każdy szpital, który zwiększy udział znieczuleń zewnątrzoponowych lub podpajęczynówkowych (w uzasadnionych medycznie przypadkach) w ogólnej liczbie porodów naturalnych.
Im bardziej wzrośnie procentowy udział porodów naturalnych z zastosowaniem znieczulenia, tym większa premia:
• powyżej 10% – współczynnik korygujący wyniesie 12%
• powyżej 20% – współczynnik korygujący wyniesie 19%
• powyżej 35% – współczynnik korygujący wyniesie 21%.
Z kolei placówki, które nie osiągną 5% udziału porodów ze znieczuleniem, będą karane niższym wynagrodzeniem – obciętym o 5%. Ta zasada ma motywować szpitale do zapewnienia dostępności znieczuleń.
Dla środowiska medycznego wprowadzenie dodatkowego wynagrodzenia to duża szansa na poprawę organizacji pracy w szpitalach, szczególnie dostępności anestezjologów. Dotychczas znieczulenie zewnątrzoponowe było stosowane w około 17% porodów naturalnych, co stawia Polskę poniżej średniej europejskiej, wynoszącej 40%. Zwiększenie dostępności do tego rodzaju znieczulenia wymaga od szpitali większych nakładów organizacyjnych, co będzie teraz wspierane finansowo przez NFZ.
Decyzja Ministerstwa Zdrowia i wprowadzenie współczynnika korygującego dla szpitali to również wyraz zrozumienia dla potrzeb lekarzy, od dawna apelujących o realne wsparcie finansowe, które umożliwi lepsze zabezpieczenie anestezjologiczne w trakcie porodów.
Pieniądze za lepsze wskaźniki osiągnięte w drugim kwartale będą wypłacane szpitalom w trzecim kwartale.