BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Poradnik antydyskryminacyjny dla lekarzy
Nowa broń w walce z przemocą w miejscu pracy
W szpitalach i przychodniach, gdzie praca lekarzy powinna być skupiona na zdobywaniu wiedzy i ratowaniu życia, pojawiają się też inne, mniej szlachetne wyzwania – mobbing, dyskryminacja i przemoc psychiczna. Pomocą dla wszystkich medyków zmagających się z tego typu nadużyciami w miejscu pracy jest nowy „Poradnik antydyskryminacyjny” przygotowany przez Fundację Kobiety w Chirurgii.
„Na porządku dziennym są docinki, podważanie mojej wiedzy i kompetencji. Koleżanki obgadujące za plecami to, z kim jestem, jak wyglądam, w co się ubieram, ile mam pieniędzy” – to tylko jeden z licznych przykładów sytuacji, które mogą przerodzić się w mobbing, jeśli stają się uporczywe i długotrwałe.
Opisane w poradniku zachowania często prowadzą do zaniżonego poczucia własnej wartości i mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Poradnik przygotowany przez Fundację w przystępny sposób wyjaśnia, jak rozpoznać takie zjawiska, jak molestowanie, mobbing i dyskryminację, oraz jak skutecznie na nie reagować.
E-book, dostępny bezpłatnie na stronie Fundacji oraz na Instagramie, został napisany z myślą o młodych lekarzach, ale jego treść jest także cennym źródłem wiedzy dla pracodawców w branży medycznej. Autorką publikacji jest ekspertka Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Anna Mazurczak. Fundacja zwraca uwagę na problem niskiej świadomości prawnej wśród pracowników służby zdrowia, co sprawia, że pojęcia takie jak mobbing i molestowanie bywają używane zamiennie, mimo że odnoszą się do zupełnie różnych sytuacji. Wiedza o swoich prawach oraz obowiązkach zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców ma zmienić tę sytuację.
„Sprzeciwiając się przemocy – zgłaszając skargi i wnosząc sprawy do sądu – tworzymy precedensy, które zachęcają kolejne osoby do działania” – przekonuje Marta Musiejewska, członkini zarządu Fundacji Kobiety w Chirurgii. Według niej, walka z przemocą w miejscu pracy wymaga przygotowania na opór i szukania sojuszników. „Przemocowy system wykształca szereg mechanizmów obronnych, dlatego ważne jest, aby ofiary przemocy znalazły wsparcie – zarówno wśród bliskich, jak i specjalistów. Odejście z toksycznego miejsca pracy może być najlepszym rozwiązaniem, ale zawsze należy dbać przede wszystkim o własne zdrowie i bezpieczeństwo” – dodaje Musiejewska.
Poradnik Fundacji oferuje praktyczne porady dotyczące tego, jak zgłaszać przypadki przemocy, gdzie szukać pomocy oraz jak skutecznie reagować na przemoc w miejscu pracy. Pomóc może nie tylko ofiarom przemocy, ale także tym, którzy są jej świadkami – ich wsparcie i zaangażowanie mogą przerwać spiralę nadużyć.
W ramach projektu „Ostre cięcie przeciwko dyskryminacji” Fundacja Kobiety w Chirurgii do końca września oferuje bezpłatne wsparcie psychologiczne dla młodych medyków. Jest to szczególnie istotne, ponieważ ofiary mobbingu i dyskryminacji często doświadczają depresji, lęków, czy nawet myśli samobójczych.
Poradnik Fundacji Kobiety w Chirurgii jest nie tylko kompendium wiedzy, ale także sygnałem dla branży medycznej, że przemoc i nadużycia w miejscu pracy nie mogą być tolerowane.