Milion złotych na sprzęt dla Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie
Dar od WHO poprawi diagnostykę raka
Zaawansowana diagnostyka umożliwia lekarzom coraz skuteczniejszą walkę z nowotworami. Dzięki darowi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie wzbogaci się wkrótce o nowoczesny sprzęt medyczny o wartości 1 000 000 zł. Inwestycja zmieni sposób, w jaki diagnozujemy i leczymy raka piersi oraz raka szyjki macicy.
Sprzęt sfinansowany z funduszy rządu Stanów Zjednoczonych obejmuje aparaturę, która może realnie wpłynąć na poprawę wczesnego wykrywania zmian nowotworowych oraz bardziej precyzyjne procedury terapeutyczne.
Precyzyjna diagnostyka raka piersi dzięki ultrasonografii nowej generacji
W zestawie przekazanym Instytutowi znajduje się aparat USG Samsung RS85 Prestige – zaawansowane urządzenie, które otworzy nowe możliwości w diagnostyce raka piersi. – Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazów możemy wykrywać nawet najmniejsze zmiany w tkankach na bardzo wczesnym etapie rozwoju nowotworu – podkreśla dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor NIO-PIB.
Każdego roku w ramach programu profilaktyki raka piersi ponad 1000 kobiet przechodzi w Centrum badania ultrasonograficzne na etapie pogłębionej diagnostyki. Nowy aparat pozwoli lekarzom na bardziej precyzyjne badania, co z kolei przełoży się na trafniejsze decyzje terapeutyczne. Ultrasonografia tej klasy jest kluczem do skuteczniejszej walki z rakiem piersi – pozwala wykryć zmiany, które mogą umknąć w innych metodach obrazowania.
Laser CO2 – technologia, która daje nadzieję na mniej inwazyjne leczenie zmian szyjki macicy
W walce z rakiem szyjki macicy precyzja jest na wagę złota, a taką gwarantuje laser CO2 Daeshin Enterprise. Nowoczesna technologia pozwala na usuwanie zmian przedrakowych bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych zabiegów. Jest to – jak wyjaśnia dyrektor Jagielska – szczególnie istotne dla młodych pacjentek, które mogą uniknąć zabiegów resekcyjnych, skracających szyjkę macicy, co może mieć wpływ na przyszłe ciąże.
Co więcej, laser znajdzie również zastosowanie w leczeniu zmian pochwy i sromu, co znacznie poszerza jego terapeutyczne możliwości.
Diatermia RF CURIS – precyzja i bezpieczeństwo w chirurgii szyjki macicy
Kolejnym cennym elementem przekazanym Instytutowi jest diatermia RF CURIS. Dzięki trzem nowoczesnym urządzeniom, które trafią do gabinetów kolposkopowych, lekarze zyskają narzędzie do precyzyjnego wykonywania procedur chirurgicznych na szyjce macicy w warunkach ambulatoryjnych. – To urządzenie pozwala na dokładne cięcie i koagulację tkanek, co zmniejsza ryzyko powikłań oraz umożliwia uzyskanie nieskoagulowanych preparatów tkankowych szyjki macicy, kluczowych dla diagnostyki patomorfologicznej – tłumaczy dyrektor Jagielska.
Dzięki nowoczesnej diatermii każdy z trzech ginekologów pracujących w gabinetach kolposkopowych będzie miał narzędzie do bezpiecznego i precyzyjnego leczenia stanów przedrakowych. To bezpośrednio przełoży się na skuteczność procedur i komfort pacjentek.
Wsparcie od WHO – znak uznania dla polskich onkologów
Jak podkreśla prof. Andrzej Nowakowski, kierownik Poradni Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, dar od WHO to nie tylko sprzęt – to symbol międzynarodowego uznania dla działań Narodowego Instytutu Onkologii. – Ta darowizna to nie tylko pomoc w zapewnieniu jeszcze lepszej jakości opieki dla naszych pacjentek, ale i dowód na to, że nasza misja walki z nowotworami jest dostrzegana i wspierana przez Światową Organizację Zdrowia – mówi prof. Nowakowski.
Poradnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w NIO jest jedną z najważniejszych placówek w Polsce oferujących kompleksowe badania przesiewowe, diagnostykę i leczenie stanów przedrakowych szyjki macicy. W samym 2023 roku ponad 3000 pacjentek przeszło badania kolposkopowe, a około 1500 przeszło procedury na szyjce macicy.
Edukacja, profilaktyka i technologia
W Polsce, mimo postępu w zakresie dostępności badań profilaktycznych, wciąż zbyt mało kobiet regularnie korzysta z badań przesiewowych. – Programy profilaktyczne są dostępne dla szerokiej grupy kobiet w Polsce, jednak poziom świadomości społecznej na temat korzyści płynących z regularnych badań musi się zwiększyć – zauważa Beata Janik, pełniąca obowiązki kierownika Zakładu Profilaktyki Nowotworów NIO-PIB.
Nowoczesny sprzęt może jednak sprawić, że standard opieki się podniesie, a umieralność z powodu nowotworów w Polsce zacznie się zmniejszać.