BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kandydaci na lekarzy z Wrocławia i Kiełczowa zmuszeni do zdawania egzaminu w innych miastach
Zagrożenie powodziowe wymusza relokację Lekarskiego Egzaminu Końcowego
Tegoroczni kandydaci na lekarzy, którzy mieli zdawać Lekarski Egzamin Końcowy (LEK) we Wrocławiu i Kiełczowie, zostali zmuszeni do zdawania go w innych miastach. Powód? Poważne zagrożenie powodziowe, które zmusiło Centrum Egzaminów Medycznych (CEM) do relokacji egzaminów. Egzamin, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 21 września, będzie przeprowadzony w nowych lokalizacjach takich jak Lublin, Warszawa, Katowice, Gliwice, Tychy i Gorzów Wielkopolski.
Zmiana lokalizacji jest poważnym utrudnieniem, szczególnie że egzamin kluczowy w procesie uzyskiwania pełnego prawa wykonywania zawodu lekarza. W obliczu krótkiego czasu na przygotowanie do zmiany, wielu studentów zmuszonych będzie do organizowania noclegów i transportu w nowe miejsca.
Decyzja o relokacji egzaminu dotyczy wyłącznie lokalizacji zagrożonych powodzią. CEM, jak podkreślił resort zdrowia, przeprowadzi LEK planowo w pozostałych miastach w całej Polsce.
Znaczące utrudnienia dla zdających
Dla kandydatów z Wrocławia i Kiełczowa, którzy mieli już zaplanowaną logistykę, sytuacja jest niezwykle stresująca. W niektórych przypadkach trasa do nowej lokalizacji wynosi nawet kilkaset kilometrów. Dla przykładu, studenci z Wrocławia muszą teraz dojechać do Katowic, Lublina czy Warszawy, co może oznaczać podróż trwającą od 3 do 5 godzin w jedną stronę.
Takie zmiany w ostatniej chwili mogą negatywnie wpłynąć na kondycję psychiczną zdających, którzy już wcześniej musieli zmagać się z ogromnym stresem związanym z przygotowaniami do jednego z najważniejszych egzaminów w ich karierze. Dodatkowe koszty związane z transportem i ewentualnym zakwaterowaniem mogą być kolejnym obciążeniem, które niektórzy z nich mogą uznać za poważne.
Konieczność przeorganizowania planów może wpłynąć też na ich późniejsze terminy rozpoczęcia pracy czy stażu.
Znaczenie Lekarskiego Egzaminu Końcowego
Lekarski Egzamin Końcowy to test, który składa się z 200 pytań, a uzyskanie pozytywnego wyniku wymaga zdobycia co najmniej 56% poprawnych odpowiedzi. Jest to kluczowy etap w procesie stawania się lekarzem w Polsce, a jego wynik decyduje o możliwości uzyskania pełnych uprawnień do wykonywania zawodu. Można do niego przystępować wielokrotnie, przy czym drugie i kolejne podejścia są objęte opłatą.
W Lekarskim Egzaminie Końcowym (LEK) około 70% pytań pochodzi z jawnej bazy pytań, dostępnej publicznie na stronie Centrum Egzaminów Medycznych (CEM). Pozostałe 30% pytań to pytania nowe, które nie były wcześniej udostępnione.