Rośnie rola farmaceutów: recepta w nagłych sytuacjach
Apteki wesprą lekarzy w zapewnieniu ciągłości leczenia powodzian
Podczas niedawnych powodzi na południu Polski wielu pacjentów, zmuszonych do nagłego opuszczenia domów, zapomniało o swoich lekach. W odpowiedzi na tę sytuację farmaceuci przypomnieli, że mogą wystawić receptę farmaceutyczną i pomóc pacjentom kontynuować terapię.
– Mamy sygnały, że pacjenci podczas ewakuacji często zapominali o zabraniu leków. Kontynuacja terapii jest kluczowa dla zdrowia. Przypomnieliśmy więc, że mogą skorzystać z pomocy farmaceuty – tłumaczy Podyplomie.pl Konrad Madejczyk, rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Naczelna Rada Aptekarska informuje w mediach społecznościowych, że najlepiej udać się do apteki, w której pacjent regularnie wykupuje leki. Farmaceuta ma wtedy możliwość potwierdzenia historii realizowanych recept. Dostęp do historii leków jest także możliwy przez aplikację Internetowego Konta Pacjenta (IKP) oraz aplikację mObywatel.
Należy jednak pamiętać, że pacjent pokrywa pełen koszt leku – odpłatność wynosi 100%. Ponadto farmaceuta może wystawić receptę tylko na leki wcześniej przepisane przez lekarza. Działanie farmaceutów jest częścią opieki farmaceutycznej i ma zapewnić ciągłość leczenia.
Od 2020 roku prawo farmaceutyczne umożliwia farmaceutom wystawianie recept w sytuacjach zagrożenia zdrowia pacjenta. Dzięki tej regulacji farmaceuci mogą szybko reagować na pilne potrzeby pacjentów, zapewniając im dostęp do leków na receptę, bez konieczności czekania na wizytę u lekarza.
– Przygotowaliśmy też specjalny poradnik dla farmaceutów, który krok po kroku przypomina, jak w praktyce wystawiać recepty farmaceutyczne – także w wersji elektronicznej, można go również pobrać i wydrukować. Proces jest prosty, szybki i zgodny z przepisami prawa – dodaje Konrad Madejczyk.
W przypadku braku dostępu do internetu system apteczny automatycznie przełącza się na tryb papierowy, co ma znaczenie w sytuacjach nadzwyczajnych, takich jak awarie systemów, brak dostępu do sieci lub klęski żywiołowe.
– Warto podkreślić, że farmaceuci podejmują decyzję o wystawieniu recepty całkowicie samodzielnie. Żadne osoby trzecie, w tym pacjenci, właściciele aptek ani koordynatorzy, nie mogą wymuszać i zabraniać korzystania z tego uprawnienia – podkreśla Naczelna Izba Aptekarska.
Szybka reakcja farmaceutów na kryzys pokazuje, że starają się oni zwiększyć swoją rolę w świadczeniu usług, by lepiej wspierać zarówno pacjentów, jak i lekarzy.