8 miliardów złotych dla szpitali w ramach Krajowego Planu Odbudowy

Wielki konkurs dla szpitali i przychodni onkologicznych

Powstaną strefy komfortu pacjenta, poprawią się warunki pracy medyków – mówiła minister zdrowia Izabela Leszczyna 3 października na konferencji prasowej, podczas której ogłosiła największy dotychczas konkurs w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) dla sektora ochrony zdrowia. Jak podkreśliła, jest to realizacja obietnic wyborczych związanych z odblokowaniem środków z KPO. Łączna kwota przeznaczona na wsparcie ochrony zdrowia wynosi 18 miliardów złotych, z czego 8 miliardów trafi do szpitali.

Ogłoszony właśnie konkurs jest skierowany do 271 placówek onkologicznych – szpitali oraz ich przychodni specjalistycznych i diagnostycznych, które są częścią Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). To oznacza, że szpitale z każdego regionu Polski mogą ubiegać się o wsparcie finansowe. – Szpitale z całego kraju mają szansę skorzystać z tych funduszy – podkreśliła minister Leszczyna.

Strefy komfortu pacjenta i nowoczesna infrastruktura

Minister zaznaczyła, że jednym z celów inwestycji jest poprawa komfortu pacjentów. – Pacjent nie może stresować się, siedząc na zatłoczonym korytarzu, gdzie brakuje przestrzeni dla jego bliskich – mówiła Izabela Leszczyna. Dlatego w placówkach, które skorzystają ze wsparcia, powstaną tzw. strefy komfortu pacjenta. Zmodernizowane szpitale mają zapewniać wygodne warunki zarówno dla pacjentów, jak i personelu.

Jak poinformowała wiceminister Katarzyna Kacperczyk, regulamin konkursu jest już dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Rozwój sektora zdrowia w pięciu obszarach

Wiceminister Kacperczyk przypomniała, że na ochronę zdrowia w ramach KPO przeznaczono łącznie 18 miliardów złotych, które trafią do pięciu kluczowych obszarów. Są to: rozwój usług cyfrowych, modernizacja uczelni medycznych, modernizacja infrastruktury w szpitalach powiatowych i wysokospecjalistycznych, a także rozwój badań naukowych. W planach jest organizacja kilku konkursów, a w tym właśnie ogłoszonym do rozdysponowania będzie 5,2 miliarda złotych.

Środki te mogą być przeznaczone na szeroko pojętą modernizację placówek onkologicznych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej, które będą bezpośrednimi beneficjentami. Szpitale oraz poradnie przyszpitalne będą mogły ubiegać się o fundusze na budowę, rozbudowę oraz wyposażenie w nowoczesny sprzęt. 

Maksymalne kwoty wsparcia

Maksymalne kwoty dofinansowania dla placówek zakwalifikowanych do poszczególnych poziomów referencyjności są następujące: 60 milionów złotych (dla placówek I poziomu referencyjności - SOLO 1),  80 milionów złotych (II poziom referencyjności, SOLO 2), 125 milionów złotych (II poziom referencyjności, SOLO 3).

Terminy i zasady konkursu

Wnioski będą przyjmowane od 17 października do 2 grudnia br. Realizacja inwestycji musi zakończyć się do 30 czerwca 2026 r. – Termin ten obowiązuje we wszystkich konkursach finansowanych z KPO w całej Unii Europejskiej – zaznaczyła wiceminister Kacperczyk.

id