XVIII Kongres Akademii po Dyplomie Ginekologia

„Nowe wytyczne i codzienna praktyka – strategie postępowania w trudnych przypadkach” ̶ pod takim hasłem przebiegł kongres, który odbył się 4 i 5 października w hotelu Hilton Warsaw City w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło ponad 650 uczestników, wygłoszonych zostało 35 wykładów przez 32 wykładowców podczas siedmiu sesji w ciągu dwóch dni kongresu

− Osiągnęliśmy pełnoletniość, a to zobowiązuje – powiedział, witając gości kongresowych, prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski, kierownik merytoryczny wydarzenia.

Pierwszy dzień kongresu był zrównoważony pod względem podziału tematów na położnicze i ginekologiczne, przy czym na pierwszy plan wysunęły się zagadnienia z zakresu ginekologii onkologicznej. Nowa klasyfikacja raka endometrium w połączeniu z oceną molekularną, które zostały zaprezentowane, istotnie zmieniają sposób postępowania i dalszego monitorowania pacjentek.

W pierwszym dniu kongresu mówiono na temat stosowania antykoncepcji hormonalnej i hormonalnej terapii u pacjentek po leczeniu onkologicznym, co jest wyzwaniem – dotyczy populacji osób, która stale rośnie. − Mimo naszych starań i profilaktyki liczba pacjentek po leczeniu onkologicznym jest niestety coraz większa, a jednocześnie chore te wymagają leczenia hormonalnego. Jest to więc istotny problem zarówno z punktu widzenia epidemiologicznego, medycznego, jak i społecznego. Warto mieć w tym zakresie jednoznaczny pogląd, żeby pacjentkom, które są dotknięte chorobą onkologiczną, dodatkowo bardziej nie zaszkodzić, a w jakiejś mierze pomóc – skomentował prof. Baranowski.

Jeśli chodzi o leczenie endometriozy, to również jest to problem zarówno społeczny, jak i medyczny. Dużo się dzieje w zakresie nowych możliwości terapeutycznych, ale przede wszystkim logistyki i organizacji sposobu leczenia tych pacjentek. Tendencja jest taka, żeby wspomniana grupa pacjentek była leczona w sposób scentralizowany, a więc żeby trafiały one do wybranych ośrodków, które mają najwięcej doświadczenia w leczeniu tej, niekiedy ciężkiej, patologii, zwłaszcza jeśli chodzi o endometriozę głęboką.

Podczas wykładu „Nowotwory, przed którymi może chronić ginekolog” eksperci dyskutowali o tym, by mieć świadomość, że zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV – human papillomavirus) wiąże się nie tylko z problemami ginekologicznymi, lecz także z laryngologicznymi i angażuje również chirurgów szczękowych, a więc ważna jest tutaj współpraca tych specjalistów.

Podczas wykładu „Regeneracja okołozabiegowa dla pacjentów onkologicznych” pokazano nowy sposób miejscowego leczenia ran, a także omówiono leczenie z wykorzystaniem próżniowego  odsysania treści rany, które daje spektakularne efekty (zwłaszcza u pacjentek otyłych), ponieważ trudno gojące się rany bardzo szybko ulegają czyszczeniu i regeneracji.

Jeśli chodzi o patologię ciąży, to wykład „Diagnostyka prenatalna – nowości w cell-free DNA” uznano za cenny pod względem rzeczowej rewaluacji wskazań i wartości klinicznej testów z wykorzystaniem wolnego DNA badanego we krwi matczynej. Zwrócono uwagę na konieczność urealnienia problemu pod kątem rzeczywistych korzyści klinicznych z takich badań, a nie masowego ich stosowania bez zastanowienia się nad zasadnością.

„Metformina w ciąży” – problem bardzo niejednoznaczny, który prelegentka przedstawiła w klarowny sposób, omawiając wszystkie za i przeciw. Zdaniem prof. Baranowskiego zagadnienie to wymaga rewaluacji, ponieważ wciąż nie ma jasnego stanowiska w tej kwestii.

Wiele praktycznych wskazówek uzyskali uczestnicy na temat aktualnych rekomendacji dotyczących postępowania w niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Szczegółowo omówiono także bardzo trudne zagadnienie, jakim jest postępowanie w ciążach powikłanych przedwczesnym odpłynięciem płynu owodniowego (PROM – premature rupture of membrane), które niesie za sobą ryzyko późniejszych roszczeń pacjentek. Każdy zgon związany z taką patologią jest w mediach szeroko komentowany, a następnie ma swój ciąg dalszy na sali sądowej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wykład na temat tabletki gwałtu – czy i w jaki sposób można uniknąć zagrożenia z nią związanego – który wygłosił dr n. med. Sławomir Jakima, psychiatra i seksuolog, prezes Polskiego Towarzystwa Seksuologii Medycznej, a także prelekcja dr. hab. n. praw. Radosława Tymińskiego „Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia dotyczące przerywania ciąży – jak je rozumieć i właściwie stosować”.

Te i wiele innych bardzo ciekawych wystąpień z zakresu ginekologii operacyjnej, uroginekologii oraz endokrynologii ginekologicznej omówiono podczas dwóch dni kongresu. Wiele emocji wzbudziła sesja dotycząca rzadkich przypadków w ginekologii, w tym prezentacja leczenia 23-letniej pacjentki, która zgłosiła się do kliniki z blisko 100-kilogramowym guzem o średnicy 80 cm na narządach rodnych.

Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość praktycznego sprawdzenia swojej wiedzy medycznej, doskonalenia swoich umiejętności i zdobycia nowych podczas udziału w warsztatach, m.in. „Aspekty praktyczne USG I trymestru”, gdzie poruszano zagadnienia: Ocena anatomii płodu w 1 trymestrze, Kalkulacja ryzyka stanu przedrzucawkowego, Odmienności USG 1 trymestru w ciąży mnogiej, Jak badać dobrze? Nasze najczęstsze uchybienia i badano pacjentki na żywo.

Ważnym warsztatem, cieszącym się dużym zainteresowaniem, dla którego utworzono dwie grupy dla chętnych lekarzy był dotyczący prawa medycznego, podejmujący ważną kwestię: „Co powinno wynikać z dokumentacji medycznej – studium przypadków”. A odpowiedź na to pytanie brzmi: z dokumentacji medycznej musi wynikać wszystko. Wiedzą o tym prawnicy, ale też coraz większej świadomości nabierają w tej kwestii lekarze. Zwłaszcza ci, którzy doświadczyli już rozprawy przed sądem. Jakie elementy powinna zawierać prawidłowo prowadzona dokumentacja medyczna w ambulatorium i w czasie hospitalizacji oraz o tym dlaczego warto poświęcić na jej sporządzenie, czasem dużo czasu i uwzględnić jak najwięcej szczegółów, przekonali się uczestnicy podczas tych warsztatów prowadzonych przez mecenasa Radosława Tymińskiego.

Kongres był wyjątkową okazją do spotkania z uznanymi ekspertami w dziedzinie ginekologii i położnictwa. W zwięzłej i przystępnej formie zostały przedstawione najnowsze dane kliniczne oraz zalecenia, które mogą być natychmiast wdrożone do praktyki zawodowej. Udział w kongresie był także okazją do zadawania pytań ekspertom i rozmów kuluarowych.

Na zakończenie kongresu prof. Baranowski podziękował wszystkim jego uczestnikom i zaprosił na przyszłoroczny − XIX Kongres Akademii po Dyplomie Ginekologia, który odbędzie się 3 i 4 października, również w Warszawie.

– Zapewniam Państwa, że dołożymy wszelkich starań, aby wysoko podniesiona w tym roku poprzeczka, jeśli chodzi o poziom merytoryczny i organizacyjny, została utrzymana i aby przyszłoroczny kongres nie tylko dorównał tegorocznej edycji, ale nawet ją przewyższył – podsumował wydarzenie ekspert.




Agnieszka Fedorczyk