Po 70. też warto się badać!

Do niedawna badania przesiewowe w większości krajów nie obejmowały kobiet powyżej 70. roku życia. Dlaczego? Głównie ze względu na mniejszą społeczną opłacalność takiej procedury w porównaniu z badaniami młodszych kobiet. Przyczyniały się do tego: obecność innych chorób skracających życie, wyższy koszt leczenia raka piersi u seniorek oraz przekonanie, że starsze panie rzadziej zgłaszają się na regularne mammografie. 

Konsekwencje były poważne. Rak piersi u kobiet po 70. roku życia był często wykrywany w zaawansowanym stadium, co znacznie utrudniało leczenie. Niektóre badania wskazują, że u ponad 40% pacjentek powyżej 65. roku życia nowotwór był diagnozowany dopiero wtedy, gdy pojawiły się przerzuty. 

Na szczęście sytuacja się zmieniła! Od 1 listopada 2023 roku profilaktyczną mammografię na NFZ mogą wykonać kobiety w wieku 45-74 lata. To oznacza, że z bezpłatnego badania skorzysta znacznie więcej pań. Dzięki temu rak piersi będzie wykrywany na wcześniejszych etapach, co zwiększa szanse na skuteczne leczenie. 

Na profilaktyczną mammografię nie trzeba skierowania. Badanie jest bezpłatne, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Badania w ramach programu można wykonać co dwa lata.  

Pamiętajmy o regularnej profilaktyce!