Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje ulgę podatkową na prywatne wizyty

Lekarstwo na gigantyczny deficyt w ochronie zdrowia?

System ochrony zdrowia zmaga się z kryzysem finansowym, który zagraża nie tylko zdrowiu pacjentów, ale także stabilności całego sektora. Deficyt, który według szacunków może wynieść od 7 do 10 miliardów złotych jeszcze w tym roku, jest coraz bardziej odczuwalny: wydłużają się kolejki na diagnostykę i leczenie, oddziały ograniczają przyjęcia.

W kolejnych latach – jak ostrzegają analizy – finansowa luka w systemie zdrowia może sięgnąć 159,5 miliarda złotych, co może odbić się na pacjentach, lekarzach i całej gospodarce.

W odpowiedzi na kryzys Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) proponuje nowe, kontrowersyjne rozwiązanie – ulgę podatkową, która mogłaby być odliczana jako odsetek wydatków na prywatne usługi zdrowotne.

Prywatne wydatki pacjentów jako ratunek dla systemu?

Federacja przewiduje, że w sytuacji, gdy sektor publiczny przestaje nadążać za potrzebami pacjentów, pojawi się czasowy wzrost popytu na świadczenia w placówkach bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. To może prowadzić do wzrostu szarej strefy, dlatego FPP proponuje odliczenie od podatku 15% kosztów ponoszonych na prywatne wizyty lekarskie i diagnostykę. Zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego, eksperta FPP ds. ochrony zdrowia, ten mechanizm miałby podwójną korzyść: pozwoliłby na czasowe częściowe obciążenie systemu publicznego, ale też uszczelnienie systemu podatkowego.

„Coraz więcej pacjentów szuka pomocy w prywatnej ochronie zdrowia, rośnie więc ryzyko, że te wydatki będą się odbywały poza kontrolą państwa. Dzięki uldze podatkowej z jednej strony ułatwiamy pacjentom dostęp, ale też będziemy kontrolować przepływ pieniędzy. Z perspektywy budżetu to oznacza wpływy na poziomie kilku miliardów złotych” – tłumaczy Wiśniewski.

Technologia wspiera rozwiązania podatkowe

Dzięki nowoczesnym systemom kontroli fiskalnej, pomysł Federacji Przedsiębiorców Polskich jest możliwy do wdrożenia. Każdy wystawiony paragon jest przesyłany do Krajowej Administracji Skarbowej, co ułatwia śledzenie wydatków pacjentów. Na tej podstawie możliwe byłoby odliczanie prywatnych wydatków na zdrowie od podatku. Co więcej, choć ulga bezpośrednio obniża wpływy podatkowe, może jednocześnie zwiększyć rejestrowane wydatki obywateli na usługi zdrowotne, a przy tym większe dochody z innych podatków, co zrekompensuje ubytek w budżecie.

Plan ratunkowy

Federacja nie poprzestaje na samych ulgach podatkowych. „Plan ratunkowy dla ochrony zdrowia”, który zostanie przedstawiony w najbliższą środę, zakłada kompleksową reformę systemu. Propozycje obejmują nie tylko znaczące zwiększenie nakładów finansowych, ale także wprowadzenie zintegrowanego zarządzania leczeniem oraz świadczeniami z ubezpieczenia społecznego. Wszystko po to, by ograniczyć narastające zobowiązania finansowe sektora zdrowia, które zagrażają jego dalszemu funkcjonowaniu.

Kryzys w zdrowiu

Federacja zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt: kryzys w ochronie zdrowia to nie tylko problem dla pacjentów. To także wyzwanie dla gospodarki, gdyż absencje chorobowe i wydłużone procesy leczenia wpływają na efektywność pracy oraz PKB. Szybsze leczenie oznacza mniej wydatków na zasiłki chorobowe i większą aktywność zawodową i korzyści dla firm.

Federacja Przedsiębiorców Polskich działająca od 2016 r, mimo stosunkowo krótkiej historii, jest dziś ważnym graczem w dialogu społecznym. Zrzesza około 32 tysiące przedsiębiorców, którzy zatrudniają łącznie 2 miliony pracowników. 


id