Pałac Kultury świeci na różowo, Hanza Tower wyświetla spoty: lekarze i pacjentki walczą o zdrowie piersi

Specjaliści apelują o regularne badania

Najwyższy budynek w Szczecinie, 30-piętrowa Hanza Tower, z okazji Różowego Października – miesiąca świadomości raka piersi – stał się ogromnym ekranem przypominającym mieszkańcom o konieczności regularnych badań piersi. To część akcji społecznej „Rak piersi nie ma barw”, zorganizowanej przez Zachodniopomorskie Centrum Onkologii wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Szczecinie.

Lekarze, pacjentki oraz lokalni sportowcy połączyli siły, aby zachęcić kobiety do profilaktyki. Podczas spotkań i wydarzeń w ramach kampanii przypominali: rak piersi wcześnie wykryty jest możliwy do całkowitego wyleczenia, a po zakończeniu terapii onkologicznej można prowadzić aktywne, pełne życie. Zaangażowanie medyków w tę akcję nie ograniczało się do apeli – ich obecność przypomina, że w walce z chorobą pacjenci nie są sami.

Lekarze na czele walki o zdrowie

Kampania „Rak piersi nie ma barw” obejmuje wiele działań informacyjnych, w tym specjalną stronę internetową, aktywność w mediach społecznościowych, plakaty rozmieszczone w wiatach przystankowych na terenie Szczecina oraz spot reklamowy na najwyższym budynku w mieście. Dodatkowo powstał kalendarz profilaktyczny, który trafi do mieszkańców.

Kulminacją działań będzie wernisaż fotografii Karoliny Tarnawskiej, który odbędzie się 15 października, w Światowy Dzień Walki z Rakiem Piersi. Zdjęcia kobiet przypominają o sile, odwadze i determinacji potrzebnej w walce z chorobą.

Podobne akcje odbywały się w miniony weekend w wielu miastach w Polsce i potrwają jeszcze przez cały tydzień. Organizatorzy podkreślają zaangażowanie lekarzy, których głos jest ważny w dyskusji o profilaktyce nowotworowej.

„Włosy ciach, cycki ach!” – profilaktyka w różnych miastach

Wrocław również włączył się w obchody Różowego Października. W Pasażu Grunwaldzkim zorganizowano akcję onkologiczną pod hasłem „Włosy ciach, cycki ach!”, gdzie specjaliści bezpłatnie udzielali porad i wykonywali badania piersi. Dodatkowo osoby chętne mogły ściąć swoje włosy i przekazać je na peruki dla pacjentek onkologicznych.

Z kolei w Baranowie Sandomierskim odbyła się „Różowa Niedziela” – wyjątkowe wydarzenie, podczas którego kobiety mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych, uczestniczyć w rozmowach na temat zdrowego stylu życia i sposobów walki z chorobą. Spotkanie zakończył pokaz mody i biżuterii, który niósł przekaz, że piękno jest w nas nawet w obliczu trudnych diagnoz.

Wiele szpitali i prywatnych placówek w całym kraju przypomniało w październiku o możliwości wykonania bezpłatnych badań mammograficznych w ramach NFZ. 

Różowy Październik na całym świecie

Dzień Walki z Rakiem Piersi obchodzony jest 15 października w wielu krajach. Tego dnia słynne budynki na całym świecie podświetlane są na różowo. W Paryżu wieża Eiffla, w Nowym Jorku Empire State Building, a w Warszawie Pałac Kultury i Nauki rozbłysną, przypominając o konieczności regularnych badań piersi. Ten symbol ma zwrócić uwagę na problem narastającej liczby zachorowań i konieczność wczesnego wykrywania raka.

Chociaż pierwsze marsze świadomości raka piersi odbyły się w USA już w latach 70. XX w., oficjalnie Różowy Październik został zainaugurowany dopiero w 1985 roku, pod patronatem American Cancer Society. Od tamtej pory październik stał się miesiącem globalnej solidarności z kobietami zmagającymi się z rakiem piersi i przypomnieniem, że regularne badania mogą uratować tysiące istnień.

id, ZCO, gk24.pl, onkologia.luxmed.pl, ewabien.com, gazetawroclawska.pl