Śląski Uniwersytet Medyczny planuje w Gliwicach „inwestycję stulecia”
Konsolidacja jednostek medycznych zapewni nowe możliwości leczenia
W Gliwicach ma powstać jedna z najważniejszych inwestycji medycznych na Śląsku. List intencyjny w sprawie utworzenia i budowy Szpitala Uniwersyteckiego – Centrum Chorób Cywilizacyjnych właśnie podpisano w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim – poinformował Śląski .Uniwersytet Medyczny.
Kompleksowe centrum leczenia i badań
Centrum Chorób Cywilizacyjnych w Gliwicach będzie nowoczesnym ośrodkiem spełniającym najwyższe standardy opieki medycznej. Oprócz udzielania pomocy medycznej placówka będzie także bazą dydaktyczną dla przyszłych lekarzy oraz ośrodkiem badawczym.
Nowy szpital ma być odpowiedzią na rosnące wyzwania zdrowotne, związane m.in. z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby naczyniowe i układu nerwowego, które prowadzą do wzrostu niepełnosprawności. Zaawansowane technologie umożliwią precyzyjne diagnozowanie i leczenie pacjentów cierpiących na te schorzenia.
Konsolidacja jednostek klinicznych
Jednym z kluczowych elementów projektu jest konsolidacja wybranych jednostek klinicznych SUM z oddziałami Szpitala Miejskiego w Gliwicach oraz innymi podmiotami leczniczymi. To pozwoli lepiej wykorzystać kadry medyczne i zwiększyć dostępność do specjalistycznych świadczeń dla pacjentów.
Kanclerz SUM, dr n. med. Ireneusz Ryszkiel, zaznaczył, że dzięki współpracy z samorządem Gliwic oraz wsparciu budżetu państwa powstaje „medyczna inwestycja stulecia”.
Nowe możliwości dla medyków
Dla lekarzy oraz personelu medycznego konsolidacja oznacza lepsze warunki pracy, dostęp do nowoczesnych technologii oraz możliwość współpracy z jednostkami badawczymi. Powstanie nowoczesnej bazy dydaktycznej dla studentów medycyny da szansę na poszerzenie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji przez kadrę medyczną.
Jak podkreślił prof. Edward Wylęgała, prorektor SUM ds. Rozwoju i Transferu Technologii, inwestycja ta była planowana od dawna, a rozwój bazy uczelni jest kluczowy dla przyszłości uniwersytetu.
Pełne poparcie wyrazili marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, wojewoda śląski Marek Wójcik oraz prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.