ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Pierwsza operacja zaopatrzenia łuku aorty z użyciem stentgraftu branchowanego w Olsztynie
Lekarze uratowali życie pacjenta z tętniakiem rozwarstwiającym aorty typu A
Zespół specjalistów z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie podjął się operacji, która uratowała życie 48-letniego pacjenta z tętniakiem rozwarstwiającym aorty typu A. Był to pierwszy w województwie zabieg zaopatrzenia łuku aorty przy użyciu stentgraftu branchowanego - skomplikowanej technologii medycznej, która obejmowała trzy odgałęzienia do naczyń tętniczych odchodzących od łuku aorty – poinformował szpital w mediach społecznościowych.
Pacjent znajdował się w stanie krytycznym, co uniemożliwiło transport do innego ośrodka. Zagrażający życiu tętniak rozwarstwiający aorty typu A to stan, w którym dochodzi do przerwania ścian aorty, a krew przeciskająca się przez te uszkodzenia prowadzi do niebezpiecznych powikłań, w tym pęknięcia naczynia. Dzięki szybkiej reakcji zespołu lekarzy i nowatorskiej metodzie leczenia, udało się zapobiec tragedii.
Operację wykonał zespół chirurgów naczyniowych, w skład którego weszli lek. Przemysław Puszkiewicz, dr n. med. Piotr Malinowski oraz lek. Piotr Antoń. Sukces operacji był wynikiem ścisłej współpracy interdyscyplinarnej, w której ogromną rolę odegrali również kardiochirurdzy, anestezjolodzy oraz eksperci z innych dziedzin. Kluczowe było wsparcie kardiochirurga dr n. med. Anny Wit-Majchrzak oraz anestezjologa, dr n. med. Marcina Mieszko Mieszkowskiego, który był odpowiedzialny za procedury nagłego obniżenia ciśnienia tętniczego, w tym elektrostymulację serca, co umożliwiło bezpieczne przeprowadzenie zabiegu.
Chirurdzy naczyniowi musieli ściśle współpracować z kardiochirurgami, aby określić najlepsze metody leczenia i być przygotowanym na ewentualne ostre powikłania. Cała operacja została przeprowadzona w sali hybrydowej, przy wsparciu merytorycznym profesora Piotra Kasprzaka, jednego z wiodących ekspertów w tej dziedzinie.
Tętniak rozwarstwiający aorty typu A to niezwykle rzadkie i groźne schorzenie, którego częstość występowania wynosi zaledwie 3 przypadki na 100 000 osób rocznie. Dotyka najczęściej mężczyzn w wieku 50-70 lat i może mieć bezobjawowy przebieg, jednak w wielu przypadkach objawia się nagłym, silnym bólem w klatce piersiowej lub plecach, co wymaga pilnej interwencji medycznej. Diagnostyka i leczenie tego stanu to ogromne wyzwanie dla lekarzy, którzy muszą podjąć decyzje dotyczące natychmiastowej operacji lub leczenia zachowawczego.