BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Pierwszy udany przeszczep serca w Polsce – mija 39 lat
Dzięki prof. Zbigniewowi Relidze i jego zespołowi transplantacje ratują życie tysiącom pacjentów
5 listopada 1985 roku prof. Zbigniew Religa, wraz z zespołem młodych lekarzy, wśród których byli Andrzej Bochenek i Marian Zembala, przeprowadził pionierską operację w Klinice Kardiochirurgii Wojewódzkiego Ośrodka Kardiologii w Zabrzu – przypomniał w mediach społecznościowych American Heart of Poland.
- Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń, ponieważ serce pacjenta było przerośnięte, a serce dawcy mniejsze. Wydawało mi się wtedy, że to już nieodwracalny stan – nie można przecież wszczepić z powrotem wyciętego serca – wspomina prof. Andrzej Bochenek.
Biorcą serca był 62-letni pacjent z niewydolnością serca. Choć operacja zakończyła się sukcesem, pacjent przeżył jedynie dwa miesiące. Zmarł w wyniku sepsy, co było następstwem koniecznego przyjmowania leków immunosupresyjnych. Niemniej jednak zabieg ten otworzył nowy rozdział w medycynie.
Warto przypomnieć historię Tomasza Żytkiewicza, nauczyciela z Warszawy, któremu prof. Religa przeszczepił serce wbrew obawom co do jego wieku. Żytkiewicz z nowym sercem przeżył 30 lat, odchodząc w wieku 91 lat jako najdłużej żyjący pacjent po przeszczepie serca w Polsce.
Historia transplantologii sięga jednak dalej – do lat 50. i 60., kiedy światowi pionierzy, jak dr Joseph E. Murray i dr Christiaan Barnard wykonywali pierwsze próby przeszczepów. W Polsce Jan Moll i Antoni Dziatkowiak przeprowadzili pierwszą transplantację serca w 1969 roku.