Lekarzu, w obliczu wypalenia zawodowego nie jesteś sam
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie przypomina o wsparciu
Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Warszawie w informacji zamieszczonej na swoim profilu w mediach społecznościowych przypomniała lekarzom, że w razie wypalenia zawodowego mogą uzyskać pomoc. OIL w Warszawie zorganizowała treningi balintowskie, by przeciwdziałać wypaleniu oraz łagodzić stres i emocjonalne obciążenie.
Wypalenie zawodowe i depresja problemem lekarzy
Jak wynika z badań, aż 30% lekarzy i lekarek w Polsce zmaga się z zaburzeniami depresyjno-lękowymi, a połowa odczuwa skutki wypalenia zawodowego. Przyczyn takiej sytuacji jest wiele – od przewlekłego stresu i trudnych relacji z pacjentami, po długie, wyczerpujące godziny pracy. Lekarze, którzy mierzą się z codziennym przeciążeniem, są szczególnie narażeni na to, by z czasem stracić satysfakcję z pracy i doświadczać coraz głębszego zmęczenia i napięcia.
OIL w Warszawie przypomina lekarzom, że w tej trudnej sytuacji nie są sami i że dostępne są sprawdzone formy wsparcia, takie jak grupowe treningi balintowskie.
Wsparcie na co dzień
Okazją do skorzystania z pomocy jest organizowany 15 listopada (piątek) pierwszy z dwóch zaplanowanych treningów balintowskich, które mają pomóc lekarzom poradzić sobie z przeciążeniem psychicznym, trudnymi emocjami pacjentów, a także zapobiec wypaleniu zawodowemu. Treningi te, stosowane od lat przez lekarzy na całym świecie, to przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami z innymi lekarzami i pomagają lepiej radzić sobie z wyzwaniami pracy w zawodzie pełnym stresu. Prowadzone są przez certyfikowanych liderów: dr hab. n. med. Joannę Pazik i psychoterapeutkę Annę Rudecką.
„Każdy lekarz w swojej pracy mierzy się z sytuacjami, które wywołują silne emocje – od frustracji po bezsilność. Spotkania w Grupie Balinta pozwalają przepracować takie doświadczenia i znajdują sposoby na odbudowanie równowagi emocjonalnej. Balint mawiał, że lekarz jest dla pacjenta jak lek – warto o siebie zadbać, aby być dla pacjentów jak najlepszym wsparciem” – wyjaśnia w komunikacie lek. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy OIL w Warszawie.
Dlaczego warto? Korzyści płynące z treningów
Udział w treningach balintowskich pomaga lekarzom zarówno w rozwoju osobistym, jak i zawodowym. Treningi te pozwalają zmniejszyć napięcie, poprawiają relację z pacjentami i zwiększają poczucie skuteczności. Badania wskazują, że lekarze, którzy uczestniczą w takich spotkaniach, są bardziej odporni na wypalenie zawodowe, lepiej radzą sobie z trudnymi emocjami i potrafią zachować zdrowy balans między pracą a życiem osobistym.
OIL w Warszawie zachęca lekarzy do rejestracji na treningi – liczba miejsc jest ograniczona, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń.