ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Unikalna operacja zastawki mitralnej u pacjentki z podwyższonym ryzykiem
Szpital Medicover wprowadza zaawansowane procedury na coraz szerszą skalę
O przeprowadzeniu innowacyjnej operacji wszczepienia protezy zastawki serca poinformował Wielospecjalistyczny Szpital Medicover. Zabieg został wykonany przez zespół Kliniki Kardiochirurgii w nowoczesnej sali hybrydowej, przy użyciu rzeczywistości rozszerzonej w obrazowaniu.
W Klinice Kardiochirurgii Szpitala Medicover wykonuje się rocznie ponad 500 operacji. Dużą część stanowią procedury ratujące życie. Zaawansowane zabiegi wykonywane są na sali hybrydowej, otwartej w listopadzie ubiegłego roku. Nowoczesna infrastruktura sali pozwala zespołowi Kliniki Kardiochirurgii m.in. na wykonywanie małoinwazyjnych operacji z minidostępów, bezpieczniejsze leczenie chorób zastawkowych oraz zabiegów wieńcowych.
Dzięki niej specjaliści mogą przeprowadzać większą liczbę zabiegów wszczepiania przezcewnikowo zastawek serca − również tych unikalnych, testowanych obecnie w ramach badania klinicznego (w technologii AltaValve). Pierwszy tego typu innowacyjny zabieg wykonano w Szpitalu Medicover w kwietniu 2022 r., a ostatnio udało się go powtórzyć – z użyciem jeszcze nowocześniejszego wyposażenia.
Zabiegowi została poddana pacjentka, która z powodu nieszczelności zastawki mitralnej skarżyła się na szybkie męczenie się. Kobieta już wcześniej przeszła operację innej zastawki. Kolejny rozległy zabieg chirurgiczny obarczony był ryzykiem. − Dlatego zdecydowaliśmy się na operację z dostępu przez nakłucie prawej żyły udowej w pachwinie na sali hybrydowej – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Wróbel, kierownik Kliniki Kardiochirurgii w Szpitalu Medicover, profesor Uczelni Łazarskiego, ekspert w zakresie małoinwazyjnego leczenia wad zastawek serca. To właśnie zespół pod kierownictwem dr. hab. n. med. Krzysztofa Wróbla przeprowadził operację.
Zabieg pozwolił na całkowite skorygowanie ciężkiej niedomykalność zastawki mitralnej. − Zastawka działa prawidłowo, pacjentka jest już w domu, odczuwa istotną poprawę formy – mówi lekarz.
Ekspert podkreśla, że było to możliwe dzięki współpracy ośrodka z uznanymi specjalistami – Vlasisem i Eliasem Niniosami z Grecji, a także z eksperckim zespołem z firmy 4C Medical Technologies Inc., która jest dostawcą rozwiązania AltaValve.
Wszczepianie przezcewnikowo biologicznej zastawki mitralnej AltaValve jest procedurą małoinwazyjną, ale skuteczną. Wyniki pierwszych zabiegów były szeroko omawiane i dyskutowane podczas kongresu kardiologicznego TCT w Waszyngtonie.
Lek. Alicja Sapała-Smoczyńska, koordynator operacyjny Działu Medycznego Szpitala Medicover, zapowiada, że szpital będzie wprowadzał zaawansowane procedury na coraz szerszą skalę. To oznacza m.in., że zespół wciąż będzie powiększany o nowych specjalistów.