BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Kobiety w onkologii: nadzieja na przyszłość medycyny?
Problem niedoboru onkologów w Polsce coraz bardziej palący
Onkologia zmaga się z dramatycznym niedoborem specjalistów. Organizatorzy konferencji „Kobiety w Onkologii” ze Studenckiego Onko-Forum chcą zainspirować młodych lekarzy i studentów do wyboru tej wymagającej, coraz bardziej poszukiwanej specjalizacji.
W sobotę, 16 listopada 2024 roku, Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie zapełni się młodymi adeptami medycyny, którzy wezmą udział w konferencji „Kobiety w Onkologii” przygotowanej przez Studenckie Onko-Forum, organizację, która promuje onkologię jako specjalizację przyszłości.
Jak podkreśla Paulina Kalman, prezeska SOF, chodzi nie tylko o przybliżenie postępów w onkologii, ale przede wszystkim zachęcenie młodych lekarzy do wyboru tej ścieżki zawodowej. – Onkologia to nie tylko możliwość niesienia realnej pomocy pacjentom, ale także szansa na rozwój w jednej z najbardziej dynamicznych i nowoczesnych dziedzin medycyny – mówi Kalman.
Onkologów mało, potrzeby ogromne
Niedobór specjalistów to ogromny problem polskiej onkologii. Według danych, w kraju brakuje około 500 onkologów, a w 2023 roku na specjalizację zgłosiło się zaledwie 70 chętnych na 200 miejsc. I to mimo że onkologia kliniczna ma status specjalizacji priorytetowej, podobnie jak onkologia i hematologia dziecięca, radioterapia onkologiczna oraz chirurgia onkologiczna.
Tymczasem potrzeby rosną – zarówno w zakresie leczenia nowotworów, jak i profilaktyki, która jest kluczowym elementem walki z chorobami onkologicznymi.
Studenckie Onko-Forum, działając przy wsparciu Narodowego Instytutu Onkologii, stara się temu przeciwdziałać. Dzięki organizacji konferencji, warsztatów i prelekcji studenci mają szansę poznać nie tylko najnowsze metody leczenia, ale również znakomitych lekarzy i badaczy, którzy swoją pasją mogą zachęcić do wyboru tej wymagającej specjalizacji.
Kobiety w roli liderów
Tegoroczna edycja konferencji poświęcona jest szczególnej roli kobiet w onkologii – zarówno jako pacjentek, jak i badaczek, lekarek czy liderek opinii. Jak podkreśla dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektorka Narodowego Instytutu Onkologii, to właśnie Maria Skłodowska-Curie, która dała początek Instytutowi, wciąż jest inspiracją dla kolejnych pokoleń kobiet.
Wśród gości znajdą się m.in. przedstawiciele Komitetu Młodych Onkologów Europejskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ESMO), którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach.
Oprócz paneli dyskusyjnych i warsztatów praktycznych odbędą się wykłady o innowacjach w leczeniu nowotworów, profilaktyce, wsparciu pacjentów i ich rodzin oraz o zdrowiu psychicznym kadry medycznej.