ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
OZZL: lekarze to pracownicy na wielu etatach
Jak zmienia się rynek pracy lekarzy? Wyniki najnowszego badania
Aż 75% lekarzy pracuje w więcej niż jednym miejscu – wynika z ankiety dotyczącej sytuacji lekarzy na rynku pracy przeprowadzonej przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) we współpracy z Medycyną Praktyczną. Ankieta obejmowała lata 2020, 2022 i 2024, miała pokazać zmieniające się realia zatrudnienia.
Jak wykazało badanie, wieloetatowość nadal jest lekarską codziennością. Choć daje to możliwość zwiększenia zarobków, jednocześnie wpływa na obciążenie zawodowe i czas wolny medyków.
Publiczna kontra prywatna ochrona zdrowia
Badanie ujawniło różnice w postrzeganiu zalet publicznych i prywatnych placówek medycznych. Placówki prywatne są cenione za:
• Wysokie wynagrodzenie – wskazało na nie aż 84% respondentów.
• Dobrą organizację pracy (61%) i lepsze podejście do pracownika (41%).
Jednak w ocenie lekarzy placówki prywatne rzadziej umożliwiają:
• Lepsze leczenie pacjentów (15%).
• Rozwój zawodowy (zaledwie 8%).
Z kolei placówki publiczne mają swoje unikalne atuty:
• Lepsze możliwości leczenia pacjenta – 62% respondentów dostrzega tu większe szanse na skuteczną opiekę medyczną, co stanowi znaczący wzrost w stosunku do 2020 roku (45%).
• Rozwój zawodowy – doceniany przez 51% lekarzy.
Niedopasowanie wynagrodzeń do oczekiwań
Jednym z poważniejszych problemów nadal pozostaje kwestia wynagrodzeń, zwłaszcza dla lekarzy zatrudnionych w publicznych placówkach na etacie. Nieadekwatne zarobki wskazało 51% badanych, jednak w grupie lekarzy na umowach o pracę w sektorze publicznym było to aż 68%. Z kolei wśród lekarzy kontraktowych problem ten dostrzega tylko 33%.
Specjaliści na kontraktach oceniają wynagrodzenia w publicznej ochronie zdrowia lepiej, co wynika z większych możliwości negocjacyjnych. Natomiast lekarze na etatach uznają często, że ustalone stawki są za niskie w stosunku do wykonywanej pracy.
Ważniejsze niż pieniądze – postulaty lekarzy
Jak podkreśla Grażyna Cebula-Kubat, przewodnicząca OZZL, lekarze zatrudnieni w placówkach publicznych oczekują nie tylko wyższych płac. Ważne jest także odciążenie od biurokracji, np. przez wprowadzenie asystentów medycznych, lepszą organizację pracy i wprowadzenie norm zatrudnienia. Konieczna jest też możliwość rozwoju zgodnie z najnowszą wiedzą medyczną.
Zdaniem przewodniczącej związku, takie zmiany mogłyby znacznie poprawić warunki pracy lekarzy i jednocześnie podnieść jakość opieki nad pacjentami.
Lekarze, niezależnie od formy zatrudnienia czy poziomu doświadczenia, zdecydowanie sprzeciwiają się ograniczaniu zarobków w stosunku do średniej krajowej. Aż 74% rezydentów, 59% kontraktowców i 56% etatowców uważa to za nieakceptowalne.
O badaniu
OZZL zapowiada, że pełne omówienie wyników badania oraz przedstawienie postulatów lekarzy odbędzie się 27 listopada.
Badanie objęło ponad 5500 respondentów. Anna Gołębicka, ekonomistka współpracująca z OZZL, zwróciła uwagę, że lekarze są grupą sfragmentaryzowaną. Dlatego badanie wymaga pogłębienia i przyjrzenia się deklaracjom w węższych grupach, takich jak specjaliści czy rezydenci.