BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
GIS apeluje: konieczny wzmożony nadzór nad chorobami zakaźnymi
Zagrożenie polio przypomina o znaczeniu szczepień
Główny Inspektorat Sanitarny zaapelował do lekarzy, personelu medycznego oraz rodziców o wzmożoną czujność i działania profilaktyczne w związku z wykryciem wirusa poliomyelitis w próbce ścieków komunalnych w Warszawie. Jak podkreślają eksperci, choć przypadki zachorowań w Polsce nie zostały zarejestrowane od 1984 roku, zdarzenie to przypomina o globalnym ryzyku powrotu chorób zakaźnych.
Polio wciąż wyzwaniem na świecie
Europa od 2002 roku jest uznawana za wolną od dzikiego wirusa polio. Jednak obecność choroby w Azji i Afryce, a także sporadyczne wykrycia zmutowanych form wirusa w Europie, każe utrzymywać czujność. Jak wyjaśniła prof. Magdalena Wieczorek z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) prowadzi globalny program eradykacji polio.
Zmutowane formy wirusa wykrywane w ściekach nie są groźne dla osób zaszczepionych, jednak stanowią ryzyko dla tych, którzy nie posiadają odporności poszczepiennej.
Polska reaguje na zagrożenie
W listopadzie 2024 roku w ściekach w Warszawie stwierdzono obecność wirusa polio typu 2. Choć nie ma przypadków zachorowań, zgodnie z wytycznymi WHO podjęto działania prewencyjne. Jak poinformował dr n. med. Paweł Grzesiowski, Państwowa Inspekcja Sanitarna wdrożyła szereg kroków mających na celu ochronę zdrowia publicznego:
• rozszerzono badania ścieków na terenie Warszawy,
• wzmożono nadzór nad przypadkami ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia,
• oszacowano liczbę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio w Warszawie,
• zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko polio,
• skierowano do placówek medycznych zalecenia dotyczące uzupełnienia brakujących szczepień.
Dodatkowo w szkołach przez dzienniki elektroniczne przekazywane są ostrzeżenia dla rodziców i przypomnienia o szczepieniach.
GIS apeluje do lekarzy i rodziców
We wspólnym komunikacie Główny Inspektor Sanitarny, Krajowy Konsultanta ds. chorób zakaźnych oraz krajowy Konsultanta ds. epidemiologii jednoznacznie wskazują, że konieczne są uzupełnienia szczepień przeciw poliomyelitis. Szczepienie jest nieodpłatne dla dzieci do 19. roku życia i wykonywane inaktywowaną szczepionką IPV, która zapewnia skuteczną i bezpieczną ochronę.
„Apelujemy do rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień, aby jak najszybciej zgłosili się do placówek medycznych” – podkreślają specjaliści.
Wspomnienie choroby, która w przeszłości wywoływała ciężkie powikłania i zgony, przypomina, że sukcesy zdrowia publicznego, takie jak eliminacja polio w Europie, nie mogą usypiać czujności. Przypadek z Warszawy powinien być sygnałem, aby nie zaniedbywać profilaktyki i poważnie traktować kwestię szczepień.