BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
W Sosnowcu powstanie Szpitalny Oddział Ratunkowy z funkcją schronu
To trzeci taki obiekt w Polsce
Sosnowiecki Szpital Miejski planuje budowę nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) wraz z podziemnym schronem oraz lądowiskiem dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Koszt inwestycji to 43 miliony złotych. Przedsięwzięcie ma wzmocnić zarówno system opieki zdrowotnej, jak i bezpieczeństwo mieszkańców.
Odpowiedź na współczesne wyzwania
Nowy budynek SOR powstanie na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Zegadłowicza. Jak podkreśliła prezeska placówki, Aneta Kawka, połączenie funkcji medycznej i ochronnej to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczeństwa. – Budowa nowoczesnego oddziału ratunkowego jest okazją do nadania mu drugiej funkcji – schronu dla pacjentów, personelu i mieszkańców, który zapewni ochronę w sytuacjach zagrożenia – powiedziała podczas konferencji prasowej.
Schron, zaprojektowany w podziemiach nowego budynku, będzie miał powierzchnię 1400 m² i pomieści 600 osób. Na co dzień przestrzeń ta będzie wykorzystywana na potrzeby szpitala, w tym jako sala audiowizualna i blok operacyjny, który w razie potrzeby może zostać przekształcony w miejsce schronienia.
Sosnowiec w czołówce kraju
To już trzecia tego typu inwestycja w Polsce – podobne rozwiązania zastosowano w Łodzi i w warszawskim szpitalu MSWiA.
Ekspert ds. bezpieczeństwa prof. Robert Socha, współautor projektu, zwrócił uwagę na potrzebę modernizacji i tworzenia nowych schronów w Polsce. Obecnie w kraju istnieje około 10 tysięcy takich obiektów, jednak większość z nich jest w złym stanie technicznym i nie spełnia wymagań współczesnych standardów ochrony ludności.
Nowoczesny Szpitalny Oddział Ratunkowy
Nowy SOR będzie wyposażony w wysokiej klasy sprzęt medyczny i podzielony na specjalistyczne strefy, takie jak:
• obszar resuscytacyjno-zabiegowy,
• intensywnej terapii,
• konsultacji,
• segregacji pacjentów,
• oraz obszar do terapii natychmiastowej.
Przestrzeń będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a obsługa pacjentów – zarówno przywożonych karetkami, jak i zgłaszających się samodzielnie – ma przebiegać sprawnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom organizacyjnym.
Lądowisko na dachu
Integralną częścią inwestycji będzie lądowisko dla helikopterów ratunkowych, które zostanie zlokalizowane na dachu nowego budynku. Taka lokalizacja zapewnia szybki dostęp pacjentów w stanie nagłym do oddziałów szpitalnych i jest najbezpieczniejsza dla pilotów.
Co z finansowaniem?
Choć inwestycja ma zielone światło od wojewody śląskiego i Ministerstwa Zdrowia, placówka wciąż poszukuje źródeł dofinansowania. Planowana budowa wymaga opracowania szczegółowego harmonogramu oraz przygotowania planów ewakuacji zarówno dla pacjentów i personelu szpitala, jak i mieszkańców.